THIERRY HENRY POPIERA POLSKICH ANTYRASISTÓW

20.03.2006

Polskie Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” podpisało porozumienie o współpracy ze słynną międzynarodową kampanią „Stand Up Speak Up”, której inicjatorem i rzecznikiem jest legenda futbolu – Thierry Henry.

Zgodnie z porozumieniem polskie Stowarzyszenie będzie wraz ze „Stand Up Speak Up” promować antyrasizm na stadionach i wśród młodzieży w Polsce oraz zachęcać do tego organizacje pozarządowe z innych krajów Europy Wschodniej.

Thierry Henry, napastnik londyńskiego Arsenalu i reprezentacji Francji, kilka lat temu namówił kolegów – gwiazdy światowej piłki nożnej – do wspólnego wystąpienia przeciwko rasizmowi. Symbolem kampanii stały się czarno-białe opaski na nadgarstek, zakładane podczas meczów. Do akcji przyłączyli się piłkarze z całego świata.

„Moim celem jest obudzenie milczącej większości kibiców, którzy nie są rasistami” – mówi Thierry Henry.

„Potrzebne są bardzo zdecydowane działania przeciwko rasizmowi i agresji na polskich stadionach i poza nimi. Ostatnie incydenty rasistowskie podczas meczów w Krakowie i Kielcach oraz w Chorzowie są na to dowodem” – stwierdza Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. – Obawiamy się, że pseudokibice-rasiści z Polski będą chcieli manifestować swoją nienawiść w czasie zbliżających się Mistrzostw Świata”.

„Liczymy na ściślejszą współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, zgodnie z wytycznymi UEFA i FIFA, eliminowanie rasistowskich symboli i zachowań oraz działania edukacyjne. Proponujemy między innymi wydanie wzorem Anglii antyrasistowskiego plakatu reprezentacji Polski, który byłby rozprowadzony wśród młodych kibiców” – dodaje Jacek Purski, jeden z koordynatorów prowadzonej przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

21 marca to proklamowany przez ONZ Światowy Dzień Walki z Rasizmem. Od 18 do 26 marca trwa Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi. W Polsce Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” współorganizuje spotkania, koncerty i inne imprezy między innymi w Krakowie i we Wrocławiu.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która od 1996 roku monitoruje przejawy rasizmu w Polsce. Wchodzi w skład sieci Football Against Racism in Europe (FARE) oraz UNITED for Intercultural Action. Wydaje też jedyne w kraju pismo antyfaszystowskie pt. „NIGDY WIĘCEJ”.