NOWY NUMER „NIGDY WIĘCEJ”: WZRASTA RASISTOWSKA AGRESJA

03.07.2006

- „Parlament Europejski ma rację. W Polsce rośnie liczba aktów agresji na tle rasistowskim i ksenofobicznym” – twierdzą autorzy „Brunatnej Księgi” opublikowanej w 15 numerze antyfaszystowskiego pisma „NIGDY WIĘCEJ”.

Wydany w tym tygodniu nowy numer „NIGDY WIĘCEJ” przynosi opisy 247 drastycznych zdarzeń, w większości aktów przemocy i agresji na tle ksenofobicznym, do jakich doszło pod koniec 2005 i w pierwszych miesiącach 2006 roku.

Wśród opisanych na łamach „NIGDY WIĘCEJ” incydentów są m.in.:

- CZĘSTOCHOWA. 11 listopada 2005 około stu członków Obozu Narodowo-Radykalnego z różnych miast przemaszerowało głównymi ulicami miasta. Wznosili okrzyki: „Polska dla Polaków!”, „Nasze ulice, nasze kamienice”, „Tu jest Polska nie Izrael!”, „Żydzi z Polski precz!” i „Znajdzie się kij na żydowski ryj!”. Zabezpieczające przemarsz liczne patrole policji i straży miejskiej nie interweniowały. Po marszu odbył się też koncert nazi-rockowych zespołów: Warmiand, Bastion i Prawo Krwi.
- LUBLIN. W nocy z 13 na 14 listopada 2005 grupa „nieznanych sprawców” obrzuciła butelkami z rozpuszczalnikiem znajdujące się w tym mieście Islamskie Centrum Kulturalne. W dwupiętrowej kamienicy przy ul. Namysłowskiego, w której mieści się centrum, mieszka muzułmańska rodzina. Gdy ich zaatakowano, szykowali się właśnie do snu.

- BRZEG. 15 stycznia 2006 policja zatrzymała 24-letniego Tomasza W., sekretarza miejskiego koła Ligi Polskich Rodzin i aktywnego sympatyka neofaszystowskiego Obozu Narodowo-Radykalnego, podejrzanego o wysyłanie SMS-ów z obelgami i groźbami karalnymi pod adresem organizatorów wrocławskiego wiecu solidarności z poznańskim Marszem Równości.

- SZCZECIN. 20 lutego 2006 Sąd Grodzki skazał na pół roku pozbawienia wolności i pracy społecznej w Miejskiej Komendzie Policji za publiczne wychwalanie zbrodni hitlerowskich Adama Machaja, byłego sekretarza szczecińskiego zarządu Ligo Polskich Rodzin i asystenta eurodeputowanego Ligi Sylwestra Chruszcza.

- SOPOT. 5 marca 2006 skrajnie prawicowi bojówkarze zaatakowali uczestników trójmiejskiej Manify, zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet. Manifestanci zostali obrzuceni jajkami przez grupę, w której były osoby związane z Młodzieżą Wszechpolską, m.in. Grzegorz Sielatycki, szef MW w Trójmieście, i Obozem Narodowo-Radykalnym (z transparentem: „ONR - strażnicy tradycji w obronie rodziny”). Skandowali oni: „Zrobimy z wami, co Hitler zrobił z Żydami”, „Narodowy radykalizm” i „Sopot miastem bez pedałów” oraz robili zdjęcia manifestantom.

„Ugrupowania skrajnie prawicowe oraz neofaszystowskie zaktywizowały się w ostatnich miesiącach. Wejście skrajnych nacjonalistów z LPR i Młodzieży Wszechpolskiej do rządu wyraźnie dodało im odwagi. Jest to groźne zjawisko, o czym świadczy fakt, że od początku lat 1990. odnotowaliśmy 40 ofiar śmiertelnych agresji na tle ksenofobicznym w naszym kraju” – stwierdza Marcin Kornak, redaktor naczelny „NIGDY WIĘCEJ”. – „Nie można dłużej chować głowy w piasek i udawać, że tego problemu u nas nie ma. Konieczna jest solidarność wszystkich grup narażonych na ataki i całej opinii publicznej”.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją, która od 1996 roku monitoruje przejawy rasizmu w Polsce. Wchodzi w skład europejskiej sieci UNITED for Intercultural Action. Wydaje jedyne w kraju pismo antyfaszystowskie pt. „NIGDY WIĘCEJ”.