Nasze inicjatywy

Nigdy Więcej 21
Od 1994 roku wydajemy magazyn „NIGDY WIĘCEJ” – najważniejsze czasopismo antyrasistowskie w Europie Środkowo-Wschodniej. Na łamach „NIGDY WIĘCEJ” gościli m.in. Marek Edelman, Władysław Bartoszewski, Jerzy Kluger, a także Aleksander Kwaśniewski i Jerzy Owsiak. Wśród naszych autorów był słynny pisarz i dziennikarz Stieg Larsson. W kolejnych numerach magazynu wspierali nas m.in. Maria Janion, Andrzej Szczypiorski, Henryk Grynberg, Ewa Łętowska, Agnieszka Holland, Norman Davies, Anne Applebaum, Michał Głowiński, Alina Cała, Jan Tomasz Gross, Konstanty Gebert, Miriam Akavia, Stanisław Obirek, Max Cegielski i wielu innych wybitnych autorów, specjalistów w dziedzinie rasizmu i ksenofobii. „NIGDY WIĘCEJ” wsparł też swoją twórczością znany artysta plastyk Wilhelm Sasnal.

 

Brunatna Księga
„Brunatna Księga” to prowadzony od wielu lat monitoring przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę oraz incydentów na tle rasistowskim, ksenofobicznym i aktów dyskryminacji na terenie Polski. Jest ona publikowana w kolejnych numerach magazynu „NIGDY WIĘCEJ”, na stronie internetowej oraz w formie książkowej. Brunatna Księga stanowi najbardziej obszerne i wiarygodne opracowanie danych na temat przemocy ksenofobicznej („hate crime”) w Polsce, z którego często korzystają media i organizacje międzynarodowe. W 2009 roku stworzyliśmy Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej, które bada i dokumentuje przejawy rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii w regionie.

 

Centrum informacyjne - współpraca z mediami jest ważną częścią działalności Stowarzyszenia. Dzięki niej docieramy do opinii publicznej w celu propagowania postaw antyrasistowskich oraz wywierania nacisku na właściwe instytucje. Dzięki pomocy „NIGDY WIĘCEJ” powstało kilka tysięcy artykułów prasowych, audycji telewizyjnych i radiowych, filmów dokumentalnych, książek oraz prac licencjackich, magisterskich i doktorskich poświęconych zjawisku rasizmu i neofaszyzmu.

 

Wykopmy Rasizm ze Stadionów
„Wykopmy Rasizm ze Stadionów” - kampania skierowana do kibiców, a także zawodników, trenerów, działaczy i dziennikarzy sportowych. Propagujemy antyrasistowską postawę wśród kibiców i usuwamy ze stadionów symbolikę faszystowską. Współpracujemy z UEFA, PZPN i wieloma klubami. Przeprowadziliśmy akcje edukacyjne na Mistrzostwach Świata w 2006 i Mistrzostwach Europy w 2008 roku oraz Program Odpowiedzialności Społecznej UEFA Euro 2012 „RESPECT Diversity” – cykl działań antyrasistowskich w ramach przygotowań do (i w trakcie) Mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie. Co roku w październiku koordynujemy Tygodnie Akcji Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie na terenie Polski i krajów Europy Wschodniej.

 

Muzyka Przeciwko Rasizmowi
„Muzyka Przeciwko Rasizmowi” - przyciągnęliśmy do niej wykonawców różnych gatunków muzycznych i za pośrednictwem ich twórczości wyszliśmy z pozytywnym przesłaniem do setek tysięcy słuchaczy. Pod hasłem kampanii odbywają się koncerty i festiwale, zaś muzycy zamieszczają jej logo na swoich płytach. Wydaliśmy siedem płyt składankowych pod hasłem „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” z udziałem wielu znanych artystów z Polski i z zagranicy. Współpracowali z nami m.in. Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Krzysztof Skiba, Ryszard „Tymon” Tymański, Maciej Szajkowski, Muniek Staszczyk, Lech Janerka, Maciej Zembaty. 

 

R@cism-Delete
Program „R@cism-Delete” - to nasze działania przeciwko rasizmowi rozpowszechnionemu w internecie. Przeprowadziliśmy udaną akcję na rzecz ratyfikacji przez Polskę Konwencji w sprawie zwalczania przestępstw kryminalnych w cyberprzestrzeni wraz z Protokołem dodatkowym o zwalczaniu rasizmu.