SEDES, PRAWDA I REJESTRACJA W KLUBIE „BARKA”

4 lutego 2017

Piła

4 lutego br. w pilskim klubie „Barka” na wspólnym koncercie – pod hasłem kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” – zagrają trzy legendarne formacje punkrockowe: Sedes, Prawda i Rejestracja. Zapraszamy!

SEDES

Legendarny wrocławski zespół punkrockowy powstał w 1980 roku z inicjatywy Jana „Młodego” Siepieli oraz Adama „Kucharza” Zalewskiego, pochodzących z wrocławskiej dzielnicy Krzyki. Pierwszy skład to: „Młody” – gitara i wokal, „Kucharz” –gitara, „Kajtek” – perkusja, „Kufel” – bas. Ten ostatni wkrótce opuścił zespół, a funkcję basisty przejął „Młody”.

W tym składzie zespół zaczął się cieszyć coraz większym powodzeniem na wrocławskiej scenie niezależnej. Do historii przeszedł występ Sedesu we Wrocławiu na lokalnym przeglądzie „Muzyczny start”, gdzie zespół zdobył pierwszą nagrodę – sesję nagraniową w profesjonalnym studiu.

W 1985 roku nastąpił rozpad grupy. „Młody” przez chwilę próbował jeszcze utrzymać Sedes przy pomocy „Kucharza”, co niestety nie sprawdziło się i po kilku miesiącach grupa przestała istnieć, a „Kajtek” i „Celej” założyli Program 3, formację początkowo punkrockową, a z czasem ewoluującą w stronę cięższego, rockowego grania. W 1991 roku „Młody” po kilku wcześniejszych nieudanych próbach postanowił reaktywować zespół. Sedes zaczął występować w składzie: „Młody” – wokal, „Rudy” – bębny, „Para” – bas i Wojtek – gitara. W 1993 roku z zespołu odszedł „Para” i od tamtej pory grupa funkcjonuje niezmiennie w trzyosobowym składzie.

PRAWDA

Wrocławska formacja punkrockowa założona latem 1994 roku przez „Skutera” i „Melona” jako swoista kontynuacja legendarnego na Dolnym Śląsku zespołu Zwłoki, działającego w latach 1980-1983. Zespół włączył do swojego repertuaru jedynie kilka piosenek Zwłok, napisanych przez „Skutera”. Swój debiutancki materiał pt. „Biologia z drugiej strony” Prawda zarejestrowała w grudniu 1994 roku. Przez kilkanaście lat funkcjonowania nagrała cztery regularne albumy, kilka ep-ek, album kompilacyjny i wiele składanek. Działalność grupy została zawieszona w 2009 roku, a jej reaktywacja nastąpiła jesienią 2016 roku.

REJESTRACJA

Grupa powstała w 1980 roku w Toruniu pod nazwą Rejestracja Przedpoborowa. Wraz z takimi zespołami jak: Dezerter, Moskwa, Abandon i Siekiera należała do czołówki polskiego punk rocka. W latach 80-tych grupa była częstym gościem na Festiwalu w Jarocinie. Następnie pojawiła się w filmie Pawła Karpińskiego „To tylko rock”. W 1986 roku został wydany składankowy album „Jak punk to punk”, na którym znalazły się dwa utwory Rejestracji: „Ciemność” i „Kontrola”.

W 1988 roku do Niemiec wyemigrowali perkusista Tomek Siatka i gitarzysta Tomek Murawski, a grupa zawiesiła działalność. Pod koniec lat 90-tych ukazała się płyta „Tribute to rejestracja” nagrana z inicjatywy muzyków z 1125. Utwory Rejestracji śpiewali: „Kelner” z Deutera, „Grabaż” z Pidżamy Porno, „Nika” z Post Regimentu, „Pestka” ze Schizmy.

W 2008 roku nastąpiła reaktywacja grupy i rozpoczęły się działania mające na celu nagranie materiału. Ich owocem była płyta „Uwolnij się” nagrana na przestrzeni lutego i marca 2009 w Black Bottle Studio w Toruniu, na której znalazły się najbardziej znane numery zespołu.

SEDES, PRAWDA I REJESTRACJA W KLUBIE „BARKA”