PANEL DYSKUSYJNY O LUDOBÓJSTWIE CZERWONYCH KHMERÓW

27 września 2017

Warszawa

We współpracy ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ”, Domem Spotkań z Historią i Fundacją im. Heinricha Bolla odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący ludobójstwa Czerwonych Khmerów i jego konsekwencji dla społeczeństwa Kambodży dzisiaj.

W ciągu kilku lat od momentu dojścia Czerwonych Khmerów i ich przywódcy Pol Pota do władzy w 1975 roku, w Kambodży zgładzono prawie dwa miliony jej obywateli (na osiem milionów mieszkańców). Czerwoni Khmerzy głosili stworzenie państwa agrarnego, de facto ustanowili reżim totalitarny, którego okrucieństwo dotknęło każdą rodzinę. Minęło już 40 lat, ale zaledwie kilku sprawców wyższego szczebla zostało osądzonych. Jak i czym żyje dziś społeczeństwo tego kraju?

Wprowadzeniem do dyskusji będzie prezentacja Timothy'ego Williamsa, badacza z Uniwersytetu w Magdeburgu nt. sprawców i ofiar w Kambodży Czerwonych Khmerów oraz pokaz slajdów.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział Ali Al-Nasani, dyrektor Fundacji Heinricha Boella w Phnom Penh (stolicy Kambodży), Dara Bramson, amerykańska pisarka mieszkająca w Krakowie, związana z Centrum Żydowskim w Oświęcimiu i Muzeum of Jewish Heritage w Nowym Jorku, Natalia Sineaeva, badaczka pamięci Zagłady w Europie Wschodniej, od lat związana ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ”. Moderatorem panelu będzie prof. Rafał Pankowski z Collegium Civitas. Wszyscy prelegenci byli uczestnikami wyjazdu studyjnego i międzynarodowej konferencji „Dealing with the past – Engaging in the present” w Kambodży, posiadają rożne doświadczenia i background, dzięki czemu mogą pokazać różne perspektywy i podejścia w dyskusji.

Uczestnicy opowiedzą o społeczeństwie kambodżańskim dzisiaj, jak społeczeństwo radzi sobie z totalitarną przeszłością Czerwonych Khmerów, złożoności sytuacji i różnych form i praktyk reprezentacji oraz złożoności dyskursu sprawców i ofiar. Zbrodnie Czerwonych Khmerów zostaną przedyskutowane w kontekście światowej historii ludobójstw i praktyk upamiętnienia.

Dyskusja odbędzie się 27 września o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią na ul. Karowej 20.

PANEL DYSKUSYJNY O LUDOBÓJSTWIE CZERWONYCH KHMERÓW