KSIĄŻKA MARCINA KĄCKIEGO „BIAŁYSTOK. BIAŁA SIŁA, CZARNA PAMIĘĆ”

7 października 2015 r.

Redakcja magazynu „NIGDY WIĘCEJ” objęła patronatem książkę Marcina Kąckiego pt. „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”. Pozycja ukaże się 7 października br. nakładem wydawnictwa Czarne. Polecamy!

Notka wydawcy: „Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki?

Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami.

Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen”.

KSIĄŻKA KAMILA KĄCKIEGO „BIAŁYSTOK. BIAŁA SIŁA, CZARNA PAMIĘĆ”