FIODOR DOSTOJEWSKI „BIESY”

7 października 2015 r.

Wydawnictwo MG

Kolejna klasyczna pozycja w katalogu Wydawnictwa MG. 7 października br. ukaże się powieść Fiodora Dostojewskiego „Biesy”. Redakcja magazynu „NIGDY WIĘCEJ” objęła książkę patronatem. Polecamy!

To wielowątkowa, diaboliczna opowieść o tym, jak szlachetne idee indywidualnej wolności w umysłach ludzi na wolność niegotowych, kształtowanych w uściskach carskiego samodzierżawia, przeradzają się w idee nihilizmu, bezwładne rewolucyjne ruchy i terroryzm.

Gęste od mrocznych emocji, mieszaniny obłudy i szlachetności, nienawiści i współczucia, niewinności i amoralnego cynizmu „Biesy” są krzywym zwierciadłem ówczesnych – jakże czasami aktualnych w opisanych postawach – inteligenckich marzeń o ludzkiej utopii i proroczą zapowiedzią powstania stalinowskiej wersji totalitaryzmu.

Dostojewski przedstawia w powieści szereg na wskroś oryginalnych i zarazem niejednoznacznych postaci. Od Piotra Wierchowieńskiego, cynicznie wykorzystującego naiwny idealizm młodych ludzi dla swych szalonych spiskowych idei, przez znudzonego życiem i amoralnego szlachcica, Mikołaja Stawrogina, szalonego utopistę Szygalewa czy naiwną Marię Tomfiejewną, po najuczciwszego chyba wobec siebie spośród bohaterów, Aleksieja Kiryłowa, głoszącego apologię filozofii samobójstwa...