WYSTAWA WOJCIECHA WILCZYKA „(NIE)WIDZIALNE/(IN)VISIBLE”

23 października 2015 r. - 4 stycznia 2016 r.

Warszawa

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” objęło patronatem wystawę fotograficzną Wojciecha Wilczyka pt. „(Nie)Widzialne/(In)Visible”, którą będzie można obejrzeć pomiędzy 23 października br. a 4 stycznia 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

Na wystawę składają się dwa cykle fotograficzne laureata tegorocznej Grand Press Photo.

Projekt „Niewinne oko nie istnieje” (2006–2008) zawiera ponad 300 zdjęć przedstawiających zachowane do dziś na terenie dzisiejszej Polski budynki dawnych synagog, bejt ha-midraszów i domów modlitwy, zamienione po 1945 roku na sklepy, remizy strażackie, magazyny, a w najlepszym wypadku – na muzea czy biblioteki.

Projekt „Święta Wojna” (2009–2014) powstał na terenie Krakowa, Łodzi oraz na Górnym Śląsku. Artysta sfotografował murale namalowane przez kibiców piłkarskich, toczących na murach lokalne wojny na inwektywy i obrazy, nierzadko zawierające rasistowskie, niekiedy antysemickie hasła i symbole.

Oba pokazywane na wystawie cykle Wilczyka dotyczą podobnego zagadnienia i stawiają widza przed podobnymi pytaniami: o obojętność wobec pustki i o niewinność oka wobec murów. Stanowią próbę uchwycenia polskiej rzeczywistości wciąż przechodzącej głęboką transformację społeczną, ekonomiczną i kulturową.

Zapraszamy!

WYSTAWA WOJCIECHA WILCZYKA „(NIE)WIDZIALNE/(IN)VISIBLE”