„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI” W PILE

15 września 2017

Piła

Dźwięki „Muzyki Przeciwko Rasizmowi” po raz kolejny zabrzmią mocnym uderzeniem w klubie „Barka”! Na scenie tego zasłużonego dla kultury alternatywnej miejsca zagrają znane krajowe kapele punkrockowe: Nauka o Gównie, Zakaz Posiadania, Jamnik 73 oraz Rajd. Polecamy!

NAUKA O GÓWNIE

„Dla jednych politycznie i tekstowo byliśmy polskim The Clash. Dla innych – hołotą grającą punko-polo. A my po prostu robiliśmy swoje, bo tak w tamtych czasach postrzegaliśmy rzeczywistość”.

Mariusz Giglewicz:

„Tak naprawdę plany zespołu narodziły się w latach 1987-1988. W pierwszym składzie kapeli zagrali Matiusz i Bunt. Nie było sprzętu, na próbach graliśmy na pudle i taboretach zamiast perkusji. Nikt nie potrafił na niczym grać, ale byliśmy pełni zapału. Próbowaliśmy zaistnieć pod różnymi nazwami: Rozpacz, Agresja, Stalin-Grat itp. Po jakimś czasie dołączyli do nas Siwy i Wojtek – pierwszy pełny skład, który dał zalążek Nauce o Gównie. Pamiętne ferie zimowe w 1988 roku, kiedy to mieliśmy nocne próby na chacie, z rodzicami śpiącymi za ścianą. Później wakacje, Siwy przywiózł z Czechosłowacji dwie pary podrabianych Adidasów, które udało nam się wymienić na perkusję. Pierwszą gitarę basową kupiliśmy od kapeli Autsajder z Góry. Mariusz, Wojtek i Siwy byli kolegami z klasy w szkole budowlanej w Poznaniu. Większość ludzi z naszej klasy należało do subkultury punków – nie było żadnej alternatywy, jak tylko zacząć grać punk rocka...”.

W 1992 roku wystąpili na Festiwalu w Jarocinie, gdzie na małej scenie zaprezentowali własną interpretację utworu „Janek Wiśniewski padł”; w 1995 roku zagrali na WOŚP. Przez kilka lat wydawali zin pt. „Dupa Jasiu” (ukazało się sześć numerów w kilkuset egzemplarzach). W 1996 grupa zawiesiła działalność – wraz z wydaniem oficjalnej kasety video podsumowującej działalność zespołu w latach 1992-1996. Pod koniec października 2016 roku kapela reaktywowała się.

RAJD

Naturalna, ekspresyjna muzyka porywa w wir przemyśleń. Zwarta sekcja rytmiczna pod kierownictwem Tomka Kubika (Indios Bravos, Pogodno) daje solidną bazę dla psychodelicznej podróży gitar Piotra Jasińskiego. Wszystko spaja w całość trzymający puls bas Mateusza Spustka, a wielką energię dodają wokale wszystkich trzech członków grupy.

ZAKAZ POSIADANIA

Zespół powstał w 2009 roku na wyspie Wolin (zachodniopomorskie). Pierwszą płytę ,,Przyjdzie czas” wydał własnym sumptem w 2012 roku. Gra muzykę mocno związaną z brzmieniem oraz specyfiką polskiego punk rocka lat 80. Teksty bezkompromisowo krytykują zastaną rzeczywistość.

JAMNIK 73

HC punk z Piły.

„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI” W PILE