KONCERT DEZERTERA, HUMAN RIGHTS I PROCESSS W GLIWICACH

Gliwice

20 kwietnia 2018 r.

Wyjątkowy koncert pod patronatem „Muzyki Przeciwko Rasizmowi”! Na jednej scenie klubu „Spirala” zagrają trzy rewelacyjne kapele niezależne: Dezerter, Human Rights i Processs. Zapraszamy!

Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju pt. „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydany w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii. Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły, mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”. Zespół aktywnie koncertuje nie tylko w kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów.

Processs – jedna z oryginalniejszych grup na mapie polskiego punkrocka lat 80-tych. Zespół, którego muzyka opierała się na połączeniu twardego brzmienia z ostrym, szybkim punkrockiem oraz nowofalowym klimatem. Grupa powstała w 1984 r. w Gliwicach, pierwszy skład pochodził z pobliskich Pyskowic. W latach 1985-1987 muzycy występowali m.in. w Jarocinie i na Róbrege. Zagrali też kilkadziesiąt mniejszych koncertów. Trafili również do filmu kręconego przez BBC „My Blood, Your Blood” (1986, reż. Andrzej Kostenko). Ich nagrania znalazły się na winylowych krążkach „Jak punk to punk” i „Radio nieprzemakalnych”. Panowie ponownie zeszli się w 2009 r. W roku 2013 ukazało się podwójne CD z nagraniami ze Studia Waltera Chełstowskiego i nowymi utworami, a rok później LP/CD z niepublikowanymi nagraniami z początkowych lat działalności. Zespół wciąż koncertuje, a w roku 2018 obchodzi swoje 35-lecie!

Human Rights – zespół powstały „w pewnym dużym mieście nad rzeką Wisłą”. W roku 2017 wydał debiutancki album, na którym dzika, energetyczna muzyka miesza się z pozytywnymi i prostymi w przekazie tekstami wynikającymi z irytacji na coraz bardziej nachalne próby manipulacji naszym życiem, powszechne szczucie jednych ludzi na innych tylko ze względu na różnice płci, poglądów, wyznaniowe czy narodowościowe. Jest ogień, jest trochę melodii i wpadające w ucho refreny mówiące o wolności, szacunku, współczuciu, tolerancji – czyli o tym wszystkim, o czym coraz częściej zapominamy, przygniatani brutalną i zakłamaną rzeczywistością, manipulowani politycznymi hasłami, obietnicami i łgarstwami.

KONCERT DEZERTERA, HUMAN RIGHTS I PROCESSS W GLIWICACH