GRAND FESTIVAL RÓBREGE 2018 POŚWIĘCONY PAMIĘCI ROBERTA BRYLEWSKIEGO

Warszawa

29 września 2018 r.

Po raz kolejny jeden z największych i legendarnych festiwali alternatywnych w Polsce – Grand Festival Róbrege – odbędzie się pod patronatem kampanii społecznej „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”. W tym roku jest on dedykowany twórcy tej imprezy Robertowi Brylewskiemu (zm. 3 czerwca 2018 roku), arcyważnej postaci dla polskiej muzyki niezależnej oraz współzałożycielowi takich zespołów jak: Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia, Max i Kelner, Falarek Band oraz 52UM.

Robert Brylewski był nie tylko muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów czy producentem muzycznym, ale również twórcą projektów artystycznych, malarzem, aktorem. Był jedynym muzykiem w powojennej Polsce, który miał tak znaczący wpływ na wiele gatunków muzycznych (m.in. na punk rock, reggae, new wave, muzykę elektroniczną, jass, post rock), a jednocześnie jego twórczość, jak żadnego innego artysty w kraju, miała ogromny wpływ na kształtowanie się wrażliwości pokoleń młodych Polaków od lat 80. oraz pokoleń innych artystów (nie tylko muzycznych), dziennikarzy czy działaczy społecznych.

To już VI edycja Grand Festival Róbrege po reaktywacji tej imprezy, która wciąż w nowoczesny sposób podąża za trendami, popularyzując tradycję, historię oraz dorobek artystyczny polskiej sceny niezależnej.

Zespoły występujące na festiwalu odwołują się do wielu konwencji: postpunkowych, etnicznych czy, rzecz jasna, reggae’owych, dających pozytywną wibrację za pomocą niekomercyjnych środków artystycznych. Nazwa „Róbrege” to spolszczony tytuł piosenki Do the Reggae śpiewanej przez wielu wykonawców tego gatunku. Rangę międzynarodową  zapewniły festiwalowi koncerty Twinkle Brothers, Kortatu, Misty in Roots, Killing Joke i wielu innych zagranicznych gwiazd. Był jednym z najważniejszych wydarzeń na polskiej mapie muzycznej w latach 80.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zagrają: Izrael i goście, Maleo Reggae Rockers i goście, Armia, Ziggie Piggie i goście, Paweł Sky & nowy + eren 101% improwizacji, a Joint Venture Sound System zagra Brylewskiego.

Róbrege odbędzie się podobnie jak w minionych latach w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki (od strony ul. Świętokrzyskiej).

GRAND FESTIVAL RÓBREGE 2018 POŚWIĘCONY PAMIĘCI ROBERTA BRYLEWSKIEGO