GDAŃSKI POKAZU DOKUMENTU „JESTEŚMY ŻYDAMI Z BRESLAU”

10 października 2018 r.

Gdańsk

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zostało partnerem projekcji filmu dokumentalnego „Jesteśmy Żydami z Breslau”. Pokaz odbędzie się w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7. Zapraszamy! Wstęp wolny.

„Autorzy wstrząsającego dokumentu – Karin Kaper i Dirk Szuszies – dotarli do czternastu osób, urodzonych w przedwojennym Breslau, które dorastały w klimacie zagrożenia i niepokoju. «Pamiętam zdanie: zgładzimy żydowską rasę» – wspomina jeden z nich.
W gronie świadków historii, którzy opowiadają o Breslau, jakie pamiętają z lat 30., jest m.in. prof. Fritz Stern. Wybitny historyk, wykładowca Columbia University, w ostatnich latach często odwiedzał Wrocław, był doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W testamencie zapisał Bibliotece uczelni swój księgozbiór. Niestety, nie doczekał premiery filmu – 90-letni naukowiec zmarł w maju 2016 w Nowym Jorku. We wrocławskiej premierze filmu wezmą udział Esther Adler i Mordechai Rotenberg, także urodzeni w Breslau.
Autorzy piszą w zapowiedzi: «Ważną rolą w filmie odgrywa także odbudowa nowej gminy żydowskiej we Wrocławiu. Przedstawienie tego wątku pokazuje w sposób bolesny rozmiar katastrofy. Kontrast do przeszłego, nieodwracalnie utraconego, powiększy się w sposób bolesny, z drugiej jednak strony zarysowuje subtelną szansę nowego początku»”.

GDAŃSKI POKAZU DOKUMENTU „JESTEŚMY ŻYDAMI Z BRESLAU”