POKAZ FILMU „JESTEŚMY ŻYDAMI Z BRESLAU” W WARSZAWIE

8 października 2018 r.

Warszawa

Pokaz filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau”, którego partnerem jest Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, odbędzie się w kinie „Atlantic” na ul. Chmielnej. Zapraszamy!

„Autorzy wstrząsającego dokumentu – Karin Kaper i Dirk Szuszies, dotarli do czternastu osób urodzonych w przedwojennym Breslau, które dorastały w klimacie zagrożenia i niepokoju. «Pamiętam zdanie: zgładzimy żydowską rasę» – wspomina jeden z nich.

W gronie świadków historii, którzy opowiadają o Breslau, jakie pamiętają z lat 30., jest m.in. prof. Fritz Stern. Wybitny historyk, wykładowca Columbia University, doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W testamencie zapisał bibliotece uczelni swój księgozbiór. Niestety, nie doczekał premiery filmu – dziewięćdziesięcioletni naukowiec zmarł w maju 2016 w Nowym Jorku.

Autorzy piszą w zapowiedzi: «Ważną rolę w filmie odgrywa także odbudowa nowej gminy żydowskiej we Wrocławiu. Przedstawienie tego wątku pokazuje w sposób bolesny rozmiar katastrofy. Kontrast wobec przeszłości, nieodwracalnie utraconej, powiększy się w sposób bolesny, z drugiej jednak strony zarysowuje subtelną szansę nowego początku”.

POKAZ FILMU „JESTEŚMY ŻYDAMI Z BRESLAU” W WARSZAWIE