ORKIESTRA NAGRADZA ANTYFASZYSTÓW

09.03.2007

OWSIAK DO GIERTYCHA: PUKNIJ SIĘ PAN W ŁEB 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przyznała swój Medal XV-lecia antyrasistowskiemu Stowarzyszeniu „NIGDY WIĘCEJ”. Uroczystość wręczenia nagrody przez Jerzego Owsiaka odbyła się w warszawskim Teatrze Buffo wieczorem 8 marca.

Antyfaszyści z „NIGDY WIĘCEJ” współpracują z WOŚP od ponad dziesięciu lat, między innymi prowadząc coroczną antyrasistowską akcję edukacyjną podczas letniego festiwalu Przystanek Woodstock. Jej częścią są towarzyszące festiwalowi Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

„W ten sposób chcemy podziękować za wspólne granie, za przekazanie nam swojej przyjaźni i wysiłku oraz osobiste zaangażowanie w to, co od 15 lat robimy tworząc Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zawsze i wszędzie podkreślamy, że Orkiestra jest sumą wielu takich wysiłków, emocji i działań. Wszystko, co osiągnęliśmy, zawdzięczamy zespołowej pracy ludzi, którzy czują ducha tworzenia tego niezwykłego dzieła, czują niepokornego ducha rock”n’rolla, czują miłość do ludzi i do każdego skrawka niezwykłych czynów, jakie razem możemy tworzyć – czytamy w liście Fundacji WOŚP do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

„Szowinizm narodowy jest obecny w Polsce i nie jest to wcale bardzo marginalne zjawisko” – mówił Jerzy Owsiak na łamach czasopisma „NIGDY WIĘCEJ”. – Co robić z tym? Tu właśnie jest pole do popisu dla Waszej organizacji. Podobają mi się te wszystkie antyfaszystowskie marsze, kampanie informacyjne, akcje ulotkowe. Takie organizacje powinny istnieć, im ich więcej – tym lepiej.

„Minister Giertych wskazuje na zagrożenie związane z, jak to określił, potencjalnym zalaniem nas, Europejczyków, przez kultury azjatyckie. Stuknij się Pan w łeb! O takich samych zagrożeniach, o jakich Pan wspomina, możemy śmiało pogaworzyć w naszych czterech polskich ścianach, gdzie nienawiść goni podłość – pisze Owsiak na stronie internetowej WOŚP. „Niech się Pan martwi o nas tutaj, niech Pan nie bredzi bzdur w Heidelbergu” – dodaje.

„Jesteśmy dumni z wieloletniej współpracy z Jurkiem Owsiakiem i jego Orkiestrą” – mówi Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. – „Jego zdecydowana antyrasistowska postawa manifestowana przy różnych okazjach ma olbrzymią rolę wychowawczą. To ważne w sytuacji, kiedy nacjonaliści i antysemici obejmują w naszym kraju wysokie urzędy. Medal od Orkiestry daje nam siłę do dalszej walki z faszyzmem i rasizmem we wszystkich przejawach”.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją antyfaszystowską, która od 1996 roku monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje pismo pt. „NIGDY WIĘCEJ”.