MEDAL DLA RAFAŁA PANKOWSKIEGO

20.04.2007

MEDAL DLA RAFAŁA PANKOWSKIEGO Dr Rafał Pankowski otrzymał Medal Honorowy „Powstania w Getcie Warszawskim” za walkę z ksenofobią i uprzedzeniami przyznany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Rafał Pankowski jest naukowcem i publicystą, współzałożycielem antyfaszystowskiego Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, zastępcą redaktora naczelnego pisma „NIGDY WIĘCEJ” oraz autorem książek opisujących zjawisko rasizmu.

Urodzony w 1976 r., Pankowski jako pierwszy stypendysta-Polak ukończył Eton College w Wielkiej Brytanii, studiował politykę, filozofię i ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat w dziedzinie socjologii kultury uzyskał w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Autor książek „Neofaszyzm w Europie Zachodniej. Zarys ideologii” (Warszawa 1998) i „Rasizm a kultura popularna” (Warszawa 2006) oraz licznych artykułów na tematy ksenofobii i rasizmu publikowanych w Polsce i za granicą. Jest członkiem zarządu UNITED for Intercultural Action - europejskiej sieci antyrasistowskiej z siedzibą w Amsterdamie. Pracował m. in. jako ekspert-konsultant w Departamencie Tolerancji i Niedyskryminacji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, obecnie zatrudniony w Collegium Civitas jako koordynator projektu „Przeciwdziałanie nietolerancji”.

Wraz z Rafałem Pankowskim medale otrzymali: Zofia Bartoszewska, Mirosław Chojecki, Jacek Jaworski, Katarzyna Koszewska, Robert Kuwałek, Marek Paterka, ks. Henryk Romanik, Zbigniew Safjan, Nina Terentiew, Jerzy Tomczyk, Izabela Witczak, Magdalena Woltanowska, Jerzy Wróblewski oraz Jolanta Żyndul. Uroczystość wręczenia odbyła się 19 kwietnia w Teatrze Żydowskim przy pl. Grzybowskim w Warszawie.

Wręczenie medali „Powstania w Getcie Warszawskim” było częścią obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania. W ramach uroczystości pod pomnikami Bohaterów Getta, Nieznanego Bojownika Żydowskiego i Oficerów Wojska Polskiego Pochodzenia Żydowskiego Zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w Katyniu, Miednoje i Charkowie złożone zostały wieńce pamiątkowe, a w Synagodze Nożyków otwarto wystawę „Getto Warszawskie” (czynna do 31 maja 2007). Odbyła się także akcja „Płomień Pamięci” – zapalenie w dziewięciu punktach Warszawy zniczy upamiętniających ofiary Zagłady.