LEGIA I WIDZEW WYKOPIĄ RASIZM ZE STADIONÓW

21.03.2008

Kluby piłkarskie Legia Warszawa i Widzew Łódź przyłączają się do obchodzonego

21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem. W sobotę, 22 marca piłkarze obu drużyn wybiegną na boisko w koszulkach z napisem ‘Wykopmy rasizm ze stadionów’.

Po meczu kibice będą mogli kupić podpisane przez piłkarzy koszulki na aukcji internetowej. Dochód będzie przekazany Stowarzyszeniu ‘NIGDY WIĘCEJ’, które jest członkiem-założycielem międzynarodowej organizacji Football Against Racism in Europe (FARE). Stowarzyszenie walczy z rasizmem i nietolerancją w różnych dziedzinach życia.

- ‘Cieszymy się, że tak zasłużone dla polskiego futbolu kluby, jak Legia i Widzew, podjęły działania wymierzone w stadionowy rasizm. Miejmy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom polska piłka będzie mogła już wkrótce kojarzyć się jedynie ze sportowymi emocjami’ – stwierdza Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia i redaktor naczelny magazynu ‘NIGDY WIĘCEJ’.

- ‘Popieramy wszelkie inicjatywy kształtujące wrażliwość kibiców na odmienność i różnice kulturowe’- mówi Leszek Miklas, Prezes KP Legia.

- ‘Na szczęście czasy, gdy banany latały z trybun są już raczej przeszłością’ – mówi Martins Ekwueme, pomocnik Legii, który gra na polskich boiskach od 9 lat. – ‘Gdy grałem w Jezioraku Iława, podczas jednego ze spotkań rzucano we mnie i moich czarnoskórych kolegów bananami. Było to jednak już bardzo dawno temu. Nigdy więcej nie spotkało mnie coś tak okrutnego’.

Takesure Chinyama, najlepszy strzelec Legii, dodaje: - ‘Niestety podczas meczu kibice drużyn przeciwnych wydają dziwne odgłosy; to się nasila zwłaszcza, gdy dochodzę do piłki. Jednak staram się tym nie przejmować. Koncentruję się na tym, by strzelić kolejną bramkę dla Legii i dobrą grą zamknąć usta tym ludziom’.

- ‘Kompletnie nie rozumiem takich zachowań’ – dziwi się pochodzący z Brazylii piłkarz Edson. – ‘Brazylia to kraj, w którym mieszają się wpływy kultur z całego świata. U nas nie różnicuje się zawodników z względu na ich kolor skóry czy pochodzenie. Brazylia otwiera ręce do wszystkich, tak jak Jezus Chrystus, który króluje nad Rio’. 

Światowy Dzień Walki z Rasizmem obchodzony jest 21 marca dla upamiętnienia wydarzeń, które rozegrały się 21 marca 1960 roku w Sharperville w Republice Południowej Afryki. Policjanci zastrzelili wówczas 69 osób, które brały udział w pokojowej demonstracji przeciwko przepisom apartheidu. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień 21 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową. W Europie działania w ramach Tygodnia Akcji Przeciwko Rasizmowi koordynuje sieć UNITED for Intercultural Action, w skład której wchodzi Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest niezależną organizacją antyfaszystowską, która od 1996 roku monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje jedyne w Polsce pismo antyrasistowskie pod tytułem ‘NIGDY WIĘCEJ’.

Więcej informacji:tel. 0601 36 08 35
www.farenet.org
www.unitedagainstracism.org