TYDZIEŃ AKCJI 2008 - WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW!

16 - 28 października 2008

FAREW dniach 16 - 28 października, w 40 krajach, także w Polsce, kibice piłki nożnej zamanifestują swój sprzeciw wobec rasizmu i dyskryminacji. Tydzień Akcji Futbolu Przeciwko Rasizmowi w Europie to największa piłkarska kampania społeczna mająca na celu eliminację rasizmu i innych postaw dyskryminacyjnych.


Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” oraz antyrasistowscy fani piłki nożnej w całej Polsce, grupy mniejszości etnicznych i religijnych, kluby sportowe, szkoły, organizacje społeczne i kulturalne wspólnie organizują akcje propagujące antyrasistowskie postawy w sporcie. Będą to, między innymi:
- Warszawa - 22.10 i 25.10 - turniej futbolu stołowego, koncert i street-party, stoisko informacyjne, wystawa fotografii Piotra Piluka, turniej piłkarski z udziałem mniejszości etnicznych, religijnych i narodowych,
- Poczesna - 16-27.10 - mecz pokazowy, prelekcja na temat walki z rasizmem, warsztaty dla młodzieży,
- Gliwice - 17-26.10 - turniej z udziałem drużyn romskich, akcje ulotkowe i plakatowe w przestrzeni miejskiej,
- Poznań - 18.10 - piłkarski turniej oraz dyskusja panelowa,
- Piła - 18-26.10 - koncert, spotkania z piłkarzami, akcja edukacyjna, wystawa antyrasistowska,
- Olsztyn - 18-19.10 - antyrasistowski turniej drużyn amatorskich,
- Lublin - 20-24.10 - turniej halowy, lekcje nt. zwalczania rasizmu, akcja ulotkowa na stadionie,
- Wrocław - 25-26.10 - debata na temat rasizmu w sporcie, turniej drużyn amatorskich,
- Oborniki Śląskie - 26.10 - mecz pokazowy, zabawy i konkursy dla dzieci, koncert antyrasistowski, degustacja kuchni międzykulturowej, pokaz filmów, fireshow,
- Sosnowiec - 27-28.10 - turniej kibiców z udziałem mniejszości narodowych Sosnowca.

Jeden z wielu rasistowskich incydentów na polskich stadionach miał miejsce 2 października 2008. Podczas meczu Lecha Poznań z Austrią Wiedeń, rozgrywanego w ramach Pucharu UEFA, na trybunie wyeksponowana była rasistowska flaga z napisem ‘Białe Imperium - naszym honorem jest lojalność’ (motto SS ‘Unsere Ehre Heisst Treue’). Z kolei 24 sierpnia 2008 w trakcie meczu ekstraklasy między Lechią Gdańsk a Cracovią Kraków rasiści kibicujący gdańskiej drużynie krzyczeli m.in.: ‘Jude, Jude, Jude’, ‘Jazda z Żydami, Lechijko, jazda z Żydami’ i ‘Mysona wszystkich Żydów pokona’. Arkadiusz Mysona (przeszedł z ŁKS-u Łódź) po meczu derbowym z Widzewem w poprzednim sezonie ligowym paradował po boisku w antysemickiej koszulce.

‘Rasizm w piłce nożnej jest nadal jednym z największych problemów, które niszczą tę piękną grę!’ – powiedział Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, redaktor naczelny magazynu „NIGDY WIĘCEJ”.

Problem ten dostrzega Michel Platini, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej - UEFA, który patronuje antyrasistowskiemu Tygodniowi Akcji. Platini wielokrotnie potępiał rasizm w futbolu. Mirosław Drzewiecki, minister sportu i turystyki, niedawno także odniósł się do problemu, mówiąc: ‘Doping, korupcja, rasizm i bandytyzm - to cztery zbrodnie, które niszczą polski sport’.

‘Czas na zdecydowane działania i współpracę! Skuteczna walka ze zjawiskiem dyskryminacji ma ogromne znaczenie w kontekście Mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce i Ukrainie’ - powiedział koordynujący kampanię w Polsce Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE) to międzynarodowa sieć organizacji pozarządowych i antyrasistowskich kibiców, partner UEFA i FIFA. Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest współzałożycielem FARE i reprezentantem sieci w Europie Wschodniej. W ramach Tygodnia Akcji Stowarzyszenie koordynuje także wydarzenia mające miejsce na Ukrainie i Białorusi, w Rosji, Mołdawii, Gruzji oraz w Azerbejdżanie.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją antyfaszystowską, która od 1996 roku monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje pismo pt. „NIGDY WIĘCEJ”.

Wykopmy rasizm, Radio Eska 15.10.2008