PROTEST PRZECIWKO HAŃBIĄCEJ WYCIECZCE DO TREBLINKI

15.08.2010

Redakcje magazynu „NIGDY WIĘCEJ” oraz brytyjskiego miesięcznika antyfaszystowskiego „Searchlight” wydały wspólne oświadczenie protestujące przeciwko planowanej na przyszły tydzień wizycie negującego Holokaust Brytyjczyka Davida Irvinga w miejscach pamięci na terenie Polski.

Irving w otoczeniu swoich zwolenników zamierza odwiedzić m.in. obóz koncentracyjny w Treblince, obszar Getta Warszawskiego i kwaterę Hitlera w Kętrzynie. Zamierza tam przewodzić zorganizowanej przez siebie grupie tych, którzy zapłacili za udział w firmowanej przez niego wycieczce. Brytyjczyk znany jest z zaprzeczania zbrodniom hitlerowskim, a także manifestowania niechęci do Żydów i Polaków.

„Jego grupa będzie składała się głównie z osobników negujących Holokaust i neonazistów z Wielkiej Brytanii, innych krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, będzie propagował swoje antysemickie poglądy” – ostrzegają autorzy protestu. - „Kiedy Irving przyjechał do Austrii w 2006 roku, został aresztowany i skazany na karę więzienia za negowanie Holokaustu. Wiele innych krajów w ogóle nie wpuściło go na swoje terytorium”.

- „Apelujemy do władz polskich i brytyjskich o stanowczą reakcję i niedopuszczenie do tej hańbiącej wizyty obrażającej pamięć ofiar wojny i Zagłady. Do wszystkich ludzi dobrej woli apelujemy o przyłączenie się do naszego protestu” – powiedział Marcin Kornak, redaktor naczelny magazynu „NIGDY WIĘCEJ” i prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest istniejącą od 1996 roku niezależną organizacją antyfaszystowską, która wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” powołało do życia Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

Miesięcznik „Searchlight” ukazuje się od 1975 roku. Jest specjalistycznym źródłem informacji o skrajnej prawicy i grupach neofaszystowskich w Europie i na świecie. Od 1994 roku wschodnioeuropejskim korespondentem „Searchlight” jest dr Rafał Pankowski z „NIGDY WIĘCEJ”. „Searchlight” i „NIGDY WIĘCEJ” wchodzą w skład sieci Antifanet – Antifascist Network for Research and Education, której współtwórcą był słynny szwedzki pisarz i dziennikarz Stieg Larsson, wieloletni współpracownik obu magazynów.

Więcej informacji:

601360835
www.nigdywiecej.org
www.searchlightmagazine.com