„POLSKA DLA WSZYSTKICH” - WIELOKULTUROWY MECZ GWIAZD I GRAFFITI PRZECIWKO RASIZMOWI

14.10.2011

„POLSKA DLA WSZYSTKICH”

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Miasta Warszawy i Polskie Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy były organizatorami antyrasistowskiej imprezy, która odbyła się 14 października na warszawskiej Agrykoli. Wspierane przez ministra Radosława Sikorskiego działania pod hasłem „Polska dla wszystkich” miały miejsce w trakcie Tygodni Akcji Futbolu Przeciwko Rasizmowi w Europie odbywających się pod egidą UEFA.

Jedną z atrakcji był mecz zawodników wielokulturowej Etnoligi i wielkich gwiazd polskiej piłki nożnej z udziałem m. in. Dariusza Dziekanowskiego, Radosława Majdana i Romana Koseckiego.

Rozegrany został także turniej, w którym wzięły udział mieszkające w Warszawie dzieci pochodzące z różnych narodów i kultur, w tym dzieci pracowników placówek dyplomatycznych, m. in. Brazylii, Rosji i Francji. Poza wydarzeniem sportowym uczniowie warszawskich szkół malowali antyrasistowskie murale, a zaproszeni goście usuwali rasistowskie hasła w okolicy stadionu oraz współtworzyli antyrasistowskie graffiti.

W imprezie uczestniczyła m.in. pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski, ambasador RPA w Polsce Lehlohonolo Shadrack Ted Pekane, a także nowo wybrani posłowie – były piłkarz Cezary Kucharski i ekonomista urodzony w Zambii, Killion Munyama.

- „Polska jest dla wszystkich. Mnie jako sportowcowi przychodzi na myśl, że kraj to drużyna, którą tworzą zawodnicy różnych kolorów skóry, narodowości, wyznań. Aby osiągnąć sukces, trzeba współpracować, być tolerancyjnym i otwartym. Będziemy popierać takie inicjatywy” - powiedział Dariusz Dziekanowski, legenda polskiego futbolu i prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, który aktywnie wspiera kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Działania w trakcie tegorocznych Tygodni Akcji Futbolu Przeciwko Rasizmowi w Europie (12-25 pażdziernika) to około tysiąca imprez w 40 krajach. W Polsce przyłączyły się do nich także T-Mobile Ekstraklasa oraz tygodnik „Tylko Piłka”. Wspierane i koordynowane przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” działania antyrasistowskie odbywają się również na Ukrainie, w Mołdawii i w Rosji.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską, która m.in. wydaje antyfaszystowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ” oraz prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” i koordynuje działania sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (Football Against Racism in Europe, FARE) w regionie Europy Wschodniej. Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” prowadzi edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 „RESPECT Diversity”.

Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.farenet.org