WALKA Z RASIZMEM NA EURO 2012

17.06.2011

Rafał Pankowski WALKA Z RASIZMEM NA EURO 2012 17 czerwca 2011 r., podczas gali Fair Play w warszawskim Hotelu Sobieski, miało miejsce uroczyste wręczenie tegorocznej Europejskiej Nagrody dla Kibiców Piłki Nożnej dla antyrasistowskiego Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Jury nagrody składa się z przedstawicieli UEFA, Komisji Europejskiej, Rady Europy, Miasta Brukseli, Europejskiej Sieci Mediów Sportowych oraz międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Sportu i Postaw Obywatelskich. W imieniu Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” nagrodę odebrał Jacek Purski.

Wręczenie nagrody stanowiło ukoronowanie międzynarodowej konferencji na temat walki z rasizmem w piłce nożnej w ramach przygotowań do EURO 2012 zorganizowanej w tym tygodniu w Warszawie przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” i sieć Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE) przy wsparciu UEFA.

Podczas dwudniowej konferencji o walce z rasizmem i ksenofobią na stadionach i poza nimi oraz metodach monitorowania tych zjawisk dyskutowali m.in. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Dariusz Dziekanowski oraz przedstawiciele innych ministerstw, Rady Europy, UEFA, klubów a także organizacji społecznych z całej Europy, w tym z Ukrainy będącej współgospodarzem przyszłorocznych mistrzostw.

Rafał Pankowski WALKA Z RASIZMEM NA EURO 2012 Delegacja sieci FARE i UEFA spotkała się też z pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbietą Radziszewską i wiceministrem spraw wewnętrznych Adamem Rapackim, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo Mistrzostw Europy. Pierwszego dnia uczestnicy konferencji obradowali w gmachu Sejmu, drugiego w Pałacyku MSZ na Foksal. Przedstawiciele Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” ogłosili plan walki z rasizmem i ksenofobią na EURO 2012, będący częścią oficjalnego programu odpowiedzialności społecznej UEFA.

„Wszyscy jesteśmy przekonani co do konieczności walki z rasizmem. Już w połowie lat 90. rozmawiałem o tym z Rafałem Pankowskim z NIGDY WIĘCEJ, ale ze znaczenia tego problemu dopiero zaczynaliśmy zdawać sobie sprawę. Rasizm na stadionach to z pewnością problem szczególnie istotny dla Polski jako współorganizatora Mistrzostw Europy w piłce nożnej” – powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski podczas konferencji. – „Przeciwdziałanie takim zachowaniom, jak również przełamywanie postaw przyzwolenia na nie stanowi zadanie, do którego realizacji konieczne jest współdziałanie związków sportowych, zarządów klubów, dziennikarzy i publicystów sportowych, organizacji społecznych, a także organów władzy publicznej”.

Patronami konferencji byli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister sportu i turystyki Adam Giersz i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Patronat medialny objęły magazyny „Futbol” i „Nowa Europa Wschodnia”.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską, która m.in. prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz wydaje magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.