RAPORT O RASIZMIE NA STADIONACH POLSKICH I UKRAIŃSKICH

7.04.2011

RAPORT O RASIZMIE NA STADIONACH POLSKICH I UKRAIŃSKICH Raport o rasizmie w polskim i ukraińskim futbolu powstał staraniem Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej, powołanego przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” i sieć Futbol przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE) przy wsparciu UEFA.

Opisano w nim prawie 200 incydentów rasistowskich i ksenofobicznych, które miały miejsce w obu krajach w ciągu 18 miesięcy od września 2009 do marca 2011.

Autorem przedmowy do raportu jest Piara Powar, dyrektor wykonawczy sieci FARE z siedzibą w Londynie. Stwierdza on: „Duża liczba incydentów i fakt, że wiele z nich miało zorganizowany charakter, jest powodem do niepokoju”.

Koordynatorem Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej jest dr Rafał Pankowski, współautorami raportu są Marcin Kornak i Paweł Klymenko. Raport został opracowany we współpracy z ukraińską organizacją Futbol przeciwko Uprzedzeniom.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską, która m.in. wydaje antyfaszystowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ” oraz prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.farenet.org