ANTYRASISTOWSKA WIOSNA STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”

21.03.2011

21 marca to proklamowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) Światowy Dzień Walki z Rasizmem. Jest on obchodzony także w Polsce. W tym roku antyrasistowskie Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” wraz z Instytutem Tolerancji podejmą w Łodzi szereg inicjatyw, których celem jest walka z rasizmem i innymi formami dyskryminacji.

Z tej okazji uczniowie łódzkich szkół będą zamalowywać rasistowskie i antysemickie napisy na murach swojego miasta w ramach corocznej akcji „Kolorowa Tolerancja”. Uczestnicząca w niej młodzież weźmie udział w specjalnie przygotowanym pokazie filmowym.

Odbędzie się także panel dyskusyjny na temat rasizmu w sporcie, który będzie wstępem do wystawy dokumentującej wielokulturowe korzenie polskiej piłki nożnej oraz udział mniejszości narodowych i migrantów we współczesnym futbolu. Wystawa piętnuje problem rasizmu na polskich stadionach i zachęca do wsparcia kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Na zakończenie obchodów Światowego Dnia Walki z Rasizmem zostanie rozstrzygnięty konkurs literacki zatytułowany „Młodzież Pamięta”.

„Akcja zamalowywania na murach rasistowskich napisów może być wspaniałą lekcją tolerancji, możliwą do przeprowadzenia w każdej szkole, w każdym mieście. Wierzymy, że zainspiruje ona nauczycieli i lokalne samorządy to podejmowania takich działań” - powiedział Jacek Purski z antyrasistowskiego Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Rasizmem, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” i kilkoma innymi organizacjami pozarządowymi zainicjowało konkurs na najlepszy projekt zrealizowany w ramach ogólnokrajowej akcji „Polska dla wszystkich”. Konkurs adresowany jest do wszelkiego rodzaju placówek i instytucji edukacyjnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz osób fizycznych, którym bliska jest idea Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich oraz postawa obywatelskiego sprzeciwu wobec ideologii i zachowań o charakterze ksenofobicznym lub rasistowskim. Więcej informacji na stronie: www.polskadlawszystkich.pl.

21 marca o godz. 12.00 w budynku Polskiej Agencji Prasowej przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie odbędzie się na ten temat konferencja prasowa.

MSZ reprezentował będzie Zastępca Dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu amb. Maciej Kozłowski oraz Sebastian Rejak. W ogłoszeniu konkursu wezmą także udział przedstawiciele organizacji, które zainicjowały akcję „Polska dla wszystkich”: dr Rafał Pankowski (współzałożyciel Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”), Maciej Jędraszek ('Przestrzeń miasta', współpracownik Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”) oraz Łukasz Kowalski (Ośrodek Brama Grodzka, Lublin).