WIELKI MECZ PRZECIWKO RASIZMOWI NA FINAŁ PRZYSTANKU WOODSTOCK 2011!

7.08.2011

Mecz pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” odbył się podczas Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą - największego festiwalu muzycznego w Europie, który w tym roku przyciągnął ponad pół miliona uczestników. Wielokulturowa drużyna gwiazd Etnoligi pokonała zwycięzców woodstockowego turnieju piłkarskiego.

- „Na Przystanku Woodstock promujemy tolerancję, sprzeciwiamy się rasizmowi i dyskryminacji. Już od dziesięciu lat na woodstockowych turniejach, wspólnie ze Stowarzyszeniem NIGDY WIĘCEJ, wykopujemy rasizm ze stadionów. Także po to, by Euro 2012 było wolne od rasizmu” - powiedział Jurek Owsiak, pierwszy dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizator Przystanku Woodstock.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zaprosiło na tegoroczny Przystanek Woodstock reprezentację Etnoligi - wielokulturową damsko-męską drużynę złożoną z przedstawicieli różnych narodów, kultur i religii zamieszkujących Polskę. Są wśród nich piłkarze pochodzący między innymi z Nigerii, Togo, Indii, Włoch i Francji. Mecz towarzyski tej antyrasistowskiej drużyny odbył się na finał woodstockowego turnieju Carlsberga, współorganizowanego przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników festiwalu. Mecz zakończył się wynikiem 9:6 dla zespołu Etnoligi. Zmagania piłkarskie na woodstockowym polu mają już dziesięcioletnią tradycję. Turnieje pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” zostały zainicjowane przez antyrasistowskie Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

- „Tegoroczny turniej woodstockowy miał wiele elementów antyrasistowskich. Wokół boiska wyeksponowane były flagi i bannery z hasłem Wykopmy Rasizm ze Stadionów. Współtworzyły one przyjazną i tolerancyjną atmosferę futbolowego święta, której tak często brakuje na polskich stadionach ligowych” - powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Przekaz antyrasistowski zabrzmiał szczególnie donośnie z głównej sceny przy okazji wręczenia nagród dla uczestników turnieju podczas głównego wieczornego koncertu w ostatnim dniu festiwalu.

Wcześniej przez trzy dni, od 4 do 6 sierpnia, na stoisku informacyjnym Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” można było porozmawiać z wolontariuszami i dowiedzieć się więcej o kampaniach społecznych prowadzonych przez Stowarzyszenie, w tym o kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Odbywały się tam też spotkania ze znanymi muzykami, m.in. z Robertem „Litzą” Friedrichem, występującym na tegorocznym Woodstocku z zespołami Arka Noego i Luxtorpeda, od wielu lat wspierającym kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”.

W trakcie festiwalu zaprezentowana została również wystawa na temat wielokulturowych korzeni polskiej piłki nożnej. Ponadto Woodstockowicze mogli otrzymać materiały edukacyjne na temat walki z rasizmem i dyskryminacją. Stoisko Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” działało wspólnie z punktem informacyjnym wolontariatu Mistrzostw Europy UEFA EURO 2012 prowadzonym przez Euro 2012 Polska.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską istniejącą od 1996 roku, która m.in. prowadzi kampanie „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” i „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” oraz wydaje magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku przy wsparciu UEFA Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje specjalne edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz prowadzi w Warszawie i Kijowie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

Jerzy Owsiak i przedstawiciel Stowarzyszenia „NIGDY WIECEJ” prezentują Puchar Mistrzostw Europy UEFA na Przystanku Woodstock (video):