CASILLAS, RONALDO, LAHM I BUFFON WSPIERAJĄ ANTYRASISTOWSKĄ KAMPANIĘ „RESPECT DIVERSITY”

27.06.2012

Mecze półfinałowe Euro 2012 w Doniecku i Warszawie poświęcone zostały walce z rasizmem i dyskryminacją w ramach kampanii „RESPECT Diversity”. Kapitanowie drużyn Hiszpanii, Portugalii, Niemiec i Włoch – Iker Casillas, Cristiano Ronaldo, Phillipp Lahm i Gianluigi Buffon - wyrażają publiczny sprzeciw wobec rasizmu.

Publicznemu odczytaniu deklaracji kapitanów na kilka minut przed rozpoczęciem każdego z meczów towarzyszy oprawa w wykonaniu kibiców pod hasłem „RESPECT” z wykorzystaniem barw narodowych państw biorących udział w Euro 2012. Stanowi to ukoronowanie kampanii „RESPECT Diversity” prowadzonej przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” i sieć FARE.

27 czerwca o godz. 13.00 z mediami i uczestnikami sportowych warsztatów artystycznych „Coś więcej niż szalik” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3, koło Strefy Kibica Euro 2012) spotyka się Paul Elliott – legendarny pierwszy czarnoskóry kapitan drużyny Chelsea London, od wielu lat zaangażowany w walkę z rasizmem. Paul Elliott jest ambasadorem Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA Euro 2012 - „RESPECT Diversity” koordynowanego przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” i sieć FARE. W czerwcu 2012 jako pierwszy czarnoskóry piłkarz został odznaczony przez królową orderem Commander of British Empire.

Kampania „RESPECT Diversity” realizowana jest w czasie Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie przez sieć FARE oraz Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” przy współpracy UEFA. Wszystkie mecze Mistrzostw są monitorowane przez obserwatorów FARE, którzy informują o incydentach rasistowskich i ksenofobicznych. W ramach programu edukacyjnego Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zorganizowało antyrasistowskie szkolenia dla wielu tysięcy nauczycieli, wolontariuszy, stewardów i pracowników służb porządkowych w Polsce i na Ukrainie. Stworzono prawie 2500 Stref Różnorodności, miejsc oznaczonych jako przyjazne, wolne od rasizmu i dyskryminacji. Mobilne Strefy Kibica i Fan Campy propagowały przesłanie antyrasistowskie w stu miastach na terenie całej Polski. Zorganizowane w ramach projektu rozgrywki ulicznej piłki nożnej Streetkick były okazją do przyjaznych spotkań kibiców z różnych krajów w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Kijowie.

Z okazji Mistrzostw Europy ukazał się również specjalny numer antyrasistowskiego magazynu „NIGDY WIĘCEJ”. Zawiera on m.in. wywiady z Dariuszem Dziekanowskim, Cezarym Kucharskim i Manuelem Arboledą oraz wiele artykułów o tematyce zarówno współczesnej, jak i historycznej opisujących wielkie przemiany społeczne i kulturowe, które dokonały się w świecie poprzez sport, a szczególnie piłkę nożną.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci FARE. Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie koordynuje Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej oraz antyrasistowskie działania edukacyjne związane z EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie a także Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity – Football Unites”.

Szczegółowe informacje o nowym numerze magazynu „NIGDY WIĘCEJ”: tutaj

Polecamy felieton filmowy w „Panoramie” TVP 2 [wypowiedż Rafała Pankowskiego, Jacka Purskiego i Paula Elliotta]: tutaj

Dodatkowe informacje:

www.facebook.com/respect.diversity
www.nigdywiecej.org
www.farenet.org
www.footballunites.net