ANTYRASISTOWSKI PROGRAM EDUKACYJNY NA EURO 2012

27.01.2012

W ramach oficjalnego programu odpowiedzialności społecznej UEFA EURO 2012 „RESPECT Diversity” antyrasistowskie Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” prowadzi Program Edukacyjny skierowany do nauczycieli polskich szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych.

Program EdukacyjnyCelem programu jest pogłębienie wiedzy nauczycieli - w ramach podnoszenia kwalifikacji - w dziedzinie przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji, ze szczególnym uwzględnieniem problemu rasizmu w sporcie. Propozycja Stowarzyszenia skierowana jest do nauczycieli, pedagogów i wychowawców wszystkich szkół i innych placówek edukacyjnych oraz wychowawczych.

- „Rasizm i ksenofobia to poważne problemy na stadionach i w naszym codziennym życiu, wymagające uwagi szczególnie przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy. Problemom tym musi stawić czoła także współczesna polska szkoła” – mówi Jacek Purski, współtwórca programu. - „Wiedza zdobyta podczas prowadzonych przez nas szkoleń pozwala nauczycielom rozpoznawać zagrożenia związane ze zjawiskiem dyskryminacji.”

Realizowane przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” szkolenia miały miejsce w ramach cyklu „Euro 2012 = Równość + Tolerancja” prowadzonego przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (także z udziałem nauczycieli z Ukrainy) oraz w ramach wielu innych projektów edukacyjnych, m.in. „Jestem Fair” Urzędu Miasta Łodzi i Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego oraz „Bezpieczne Areny 2012” Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie. Stowarzyszenie współpracuje też z Pracownią Międzykulturową Pałacu Młodzieży im J. Tuwima w Łodzi. Prowadzi także szkolenia dla stadionowych służb informacyjnych tzw. Stewardów, w ramach współpracy z UEFA EURO 2012 i Narodowym Centrum Sportu.

Szkolenia prowadzone są we współpracy z pracownikami Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego przez specjalnie wyszkolonych przedstawicieli Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Istnieje także możliwość wypożyczania przez szkoły wystawy na temat wielokulturowych aspektów polskiej piłki nożnej, która została specjalnie przygotowana w celu promocji tolerancji przed EURO 2012.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje antyrasistowskie działania związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity”. Koordynatorem projektu jest dr hab. Rafał Pankowski.

Wszystkie instytucje zainteresowane udziałem w Programie Edukacyjnym EURO 2012 proszone są o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.farenet.org

Antyrasistowskie działania edukacyjne Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” na EURO 2012 wspomniane w programie gwiazdy CNN Pedro Pinto:

Ilustracja: antyrasistowskie szkolenie dla Stewardów EURO 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie.