RASIZM PRZECIWKO MUZYCE!

25.04.2013

RASIZM PRZECIWKO MUZYCE! Ponad 600 incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym, w tym wiele ataków na koncerty i słuchaczy różnych gatunków muzyki opisuje „Brunatna Księga 2011-2012” opublikowana przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

Brunatna Księga 2011-2012 W sierpniu 2011 roku w Gorzowie Wlkp. około 60 pseudokibiców zakłóciło koncert zespołu Mondo Gecko z Izraela. W tym samym miesiącu w Lublinie bojówkarze z ONR pobili ochroniarza i ukradli antyfaszystowski baner Kapeli ze Wsi Warszawa. W styczniu 2012 r. na profilu lubelskiego ONR pojawiło się zdjęcie z jego spalenia. W kwietniu w Pile neofaszyści zaatakowali osoby wieszające plakaty zawierające zapowiedź koncertu zespołów Armia i Qulturka w ramach kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”. Obrzucili je wyzwiskami „Brudasy” i „Pedały”, a jedną z nich pobili. W lipcu 2012 r. w Krakowie po koncercie kończącym Festiwal Kultury Żydowskiej grupa Żydów została obrzucona antysemickimi wyzwiskami przez obsługę jednej z restauracji.

– „Wystarczy przeczytać Brunatną Księgę wydawaną przez Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ, aby poznać dokonania rodzimych pogrobowców zbrodniczych ideologii. Jest to kronikarski zapis wyczynów ruchów, które w nazwach używają słowa narodowy. Z roku na rok tej brunatnej przemocy jest na polskich ulicach coraz więcej. Na razie nielubianym przez siebie osobnikom miłośnicy białej rasy wybijają szyby w oknach i niszczą samochody. Jutro zaczną podpalać dom, w którym wszyscy mieszkamy” – mówi Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc.

Podobnie uważa Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu R.U.T.A.: – ‘Ta księga poraża i przeraża mnie bardziej, niż najkoszmarniejsze lektury – jest świadectwem nienawiści i degeneracji. Trudno przyjąć do wiadomości, że tyle jest jeszcze zła w ludziach, po tych wszystkich hekatombach XX wieku. Boli to zwłaszcza w Polsce – kraju, który wycierpiał tyle nieszczęść z powodu nienawiści. Potrzebna jest edukacja od najmłodszych lat, aby utrwalać świadomość, że nienawiść i przemoc prowadzą donikąd’.

– ‘Przeraża mnie, że nawiązujące do nazizmu czy faszyzmu postawy oparte na nietolerancji czy ksenofobii coraz skuteczniej podszywają się pod patriotyzm i stają się coraz bardziej modne wśród młodych ludzi. Tym bardziej, że w ten sposób plugawią one faktyczny patriotyzm. Im dokładniej dokumentowane będą skutki działań rasistów, tym większa szansa, że społeczeństwo zrozumie płynące z nich zagrożenia i będzie skuteczniej im przeciwdziałać u podstaw, czyli w toku wychowania. Bez tego aż strach będzie patrzeć w polską przyszłość – i to niekoniecznie bardzo odległą…’ – mówi znany raper ’Pan Duże Pe’, Marcin Matuszewski.

„Brunatna Księga” to rezultat monitoringu prowadzonego przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” nieprzerwanie od 1996 roku. Dotychczas ukazały się „Brunatna Księga 1987-2009” (wyd. 2009), „Brunatna Księga 2009-2010” (wyd. 2011) oraz „Brunatna Księga 2011-2012” (wyd. 2012).

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym i wydaje antyrasistowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”. Od 1996 r. prowadzi kampanię społeczną „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”. W jej ramach ukazało się osiem składanek CD, kilkaset płyt z logo kampanii na okładce i odbyło ponad tysiąc koncertów w kraju i zagranicą. W ostatnich tygodniach trasy pod hasłem kampanii grały Ga-Ga Zielone Żabki z Moskwą, Qulturka ze Zmazą oraz Hunter.

Więcej informacji:

tel. 601 36 08 35
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity
http://youtu.be/U-ZHm8lJIGg