PRZYSTANEK WOODSTOCK - WIELKI FESTIWAL PRZECIWKO RASIZMOWI!

4.08.2013

Muzyka Przeciwko Rasizmowi Reaktywacja kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, czołowi artyści festiwalu dołączają do akcji, antyrasistowski przekaz ze wszystkich scen! Ponadto czterodniowy turniej piłkarski „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, warsztaty antydyskryminacyjne i wielokulturowy punkt informacyjny – to najważniejsze działania Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” na tegorocznym „Przystanku Woodstock”, który w Kostrzynie nad Odrą zgromadził ok. pół miliona uczestników.

Motywem wiodącym obecności Stowarzyszenia na tegorocznym festiwalu była reaktywacja popularnej kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”. Wielu artystów aktywnie wsparło akcję, mówiąc o niej ze sceny w trakcie swoich koncertów. Wśród nich były między innymi zespoły Happysad, Enej, Raggafaya, Skowyt, Blade Loki, The Analogs oraz świętujący 25-lecie istnienia Big Cyc. Akcję poparła także niemiecka grupa Atari Teenage Riot.

Muzycy grupy Big Cyc deklarują na swojej stronie internetowej: „Nie pozostajemy obojętni na wzrost aktywności faszystowskich ugrupowań, dlatego bierzemy udział w wielkiej reaktywacji kampanii MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI. Zachęcamy Was do przyłączenia się do akcji. Pokażmy wszystkim, że mówimy NIE wszelkim formom dyskryminacji!”.

Muzycy wielu zespołów odwiedzili także punkt informacyjny Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, gdzie codziennie spotykali się z grupami swoich fanów, rozmawiając o problemie rasizmu w Polsce i zaangażowaniu w akcje przeciwdziałające nietolerancji. Symbol kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” oraz informacje o działaniach Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” pojawiały się też regularnie na gigantycznych ekranach umieszczonych po obu stronach głównej sceny największego festiwalu w Europie.

Stoisko NIGDY WIĘCEJStowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” (przy współpracy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) zorganizowało także festiwalowy turniej piłkarski pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, od lat mający rangę Antyrasistowskich Mistrzostw Polski. Celem turnieju było propagowanie tolerancji i szacunku dla wielokulturowości na polskich arenach sportowych. Zwycięzcy otrzymali puchary i specjalne nagrody z rąk Jurka Owsiaka i przedstawicieli „NIGDY WIĘCEJ” na głównej scenie w kulminacyjnym momencie ostatniego, nocnego koncertu festiwalu zaraz po występie brytyjskiej supergwiazdy Kaiser Chiefs przy aplauzie wielotysięcznej widowni.

Pod egidą kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” codziennie rozgrywano też mecze towarzyskie z udziałem m.in. reprezentacji Przystanku Jezus i Pokojowej Wioski Kryszny oraz muzyków występujących na festiwalu. Największą atrakcją piłkarską była zaproszona przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” drużyna Project Integration złożona z afrykańskich gwiazd występujących w polskich klubach. Poza rozegraniem meczu towarzyskiego z woodstockowiczami, afrykańscy zawodnicy opowiadali o swoich doświadczeniach podczas edukacyjnych warsztatów antydyskryminacyjnych.

Antyrasistowski punkt informacyjny „NIGDY WIĘCEJ” rozbrzmiewał wieloma językami, przyciągając codziennie tysiące zainteresowanych. Uczestnicy festiwalu mogli także zapoznać się z petycją ws. walki z rasizmem w cyberprzestrzeni. Można ją podpisać na stronie: http://petycja.nigdywiecej.org .

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską powstałą w 1996 roku. Prowadzi kampanie „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, wydaje „Brunatną Księgę” i antyfaszystowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku prowadzi w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity