NIGDY WIĘCEJ PRZECIWKO RASIZMOWI W ROSJI

10.10.2013

Antyrasistowskie Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” nawiązało współpracę z Międzyetniczną Ligą Piłki Nożnej w Moskwie. Obie organizacje pragną połączyć swe siły w walce z rasizmem i dyskryminacją w Rosji przed Mistrzostwami Świata w 2018 r.

Межнациональная Футбольная Лига Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” podzieli się swym bogatym doświadczeniem uzyskanym w trakcie realizacji programu „RESPECT Diversity - Football Unites”, wspieranego przez UEFA i sieć FARE (Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie) w ramach przygotowań do Euro 2012.

Międzyetniczna Liga Piłki Nożnej (MFL) powstała w 2004 r. i skupia przedstawicieli kilkudziesięciu mniejszości etnicznych z terenów moskiewskiej aglomeracji. MFL i „NIGDY WIĘCEJ” poprzez piłkę nożną walczą z uprzedzeniami i stereotypami.

- „Z wielką radością podejmujemy współpracę ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” i siecią FARE. Pragniemy, by nasz sprzeciw wobec rasizmu i dyskryminacji rozbrzmiewał w nadchodzących latach głośno i wyraźnie” - powiedział Pavel Feldblum, dyrektor Międzyetnicznej Ligi Piłki Nożnej.

Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ W ostatnich tygodniach Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zintensyfikowało swoją działalność w Rosji. 25-26 września przedstawiciele Stowarzyszenia wygłosili referaty na moskiewskiej konferencji naukowej poświęconej sprawom antysemityzmu i upamiętnienia Holokaustu, którą zorganizował Memoriał - znana rosyjska organizacja działająca na rzecz praw człowieka, a także Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” i Fundacja im. Heinricha Bölla. W konferencji wzięli udział naukowcy i działacze społeczni z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Polski, Węgier, Łotwy, Włoch, Izraela i Niemiec. Debata obejmowała również kwestie rasizmu, skrajnej prawicy i homofobii we współczesnym świecie. Od 27 września do 2 października br. goście z „NIGDY WIĘCEJ” odbyli serię spotkań z moskiewskimi organizacjami mniejszości etnicznych i ochrony praw człowieka, m.in. z przedstawicielami nowo powstałego Muzeum Żydowskiego i Centrum Tolerancji, Fundacji Upamiętnienia Holokaustu oraz z rosyjskimi dziennikarzami.

W dniach 6-13 października Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” bierze udział w kolejnej wizycie studyjnej w Moskwie i kilku innych miastach, w tym w Sankt Petersburgu. Organizatorem programu jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, powołane przez władze Rosji w 2012 r.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest także partnerem corocznego Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”, który odbędzie się w Warszawie 7-17 listopada br. Oficjalnymi jego patronami w ostatnich latach byli m.in. ministrowie spraw zagranicznych oraz kultury Polski i Rosji, a także prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

- „Rosja to rozległy i różnorodny kraj, stoi przed nami wiele wyzwań. Niedawno kibice Zenitu Sankt Petersburg spalili czeczeńską flagę podczas meczu z Terekiem Grozny, takie zdarzenia to wierzchołek góry lodowej” - mówi dr hab. Rafał Pankowski, profesor Collegium Civitas, współzałożyciel Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i wiceprzewodniczący Zarządu FARE. - „Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami i cieszymy się z zainteresowania współpracą z nami na tak wielu płaszczyznach”.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską powstałą w 1996 roku. Prowadzi kampanie „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, wydaje „Brunatną Księgę” i antyfaszystowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku prowadzi w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

„NIGDY WIĘCEJ” o relacjach polsko-rosyjskich:
http://wyborcza.pl/1,76842,11211817.html

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity
www.farenet.org

VII Festwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską