ADAM BODNAR ZAGRAŁ PRZECIWKO RASIZMOWI – STOWARZYSZENIE „NIGDY WIĘCEJ” NA WOODSTOCKU

3.08.2017

Adam Bodnar na Przystanku Woodstock

Podczas tegorocznego „Przystanku Woodstock” Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zorganizowało Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Turniej został uroczyście rozpoczęty przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Rzecznik, który objął inicjatywę swoim patronatem, zagrał też osobiście w meczu otwarcia.

- „Rasizm to porażka. Rasizm to obciach. Nie wpuszczajmy go na stadiony” – powiedział Adam Bodnar.

W trakcie organizowanego przez Jerzego Owsiaka największego festiwalu muzycznego w Europie przedstawiciele Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ prowadzą działania edukacyjne na temat rosnącego problemu ksenofobii i aktów agresji wobec ludzi uznawanych za ‘obcych’. Odwołują się do woodstockowych wartości takich jak pokój i wolność.

Odbywający się w Kostrzynie ‘Przystanek Woodstock’ nawiązuje do legendarnego festiwalu z roku 1969, z udziałem Jimiego Hendrixa i Janis Joplin, który przeszedł do historii kultury jako symbol ruchu pokojowego. W tym roku w ‘Przystanku Woodstock’ w dniach 3-5 sierpnia bierze udział kilkaset tysięcy osób. Na scenie występuje m.in. brytyjska grupa New Model Army oraz mongolsko-chiński zespół Nine Treasures, łączący muzykę tradycyjną z punkowym brzmieniem. Na tegorocznym „Przystanku Woodstock” odbywają się też spotkania z artystami zaangażowanymi w kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, zainicjowaną przez śp. Marcina Kornaka, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Członkowie zespołów Leniwiec, Prawda, Niespodzianka, Tabu, Koniec Świata i Nocny Kochanek opowiadają o przesłaniu antyrasistowskim w muzyce rockowej. Woodstockowicze biorą także udział w warsztatach prowadzonych na stanowisku „NIGDY WIĘCEJ”, podczas których dyskutują o sposobach reagowania na język nienawiści i dyskryminację.

Wykpmy rasizm ze stadnionów

- „W czasie festiwalowych spotkań mówimy o pokoju na świecie i w naszym życiu. Co może być wspanialszego od idei poszanowania drugiego człowieka?” – stwierdził Staszek Czerczak, współpracownik Stowarzyszenia. Inicjatywy podejmowane przez „NIGDY WIĘCEJ” na festiwalu wsparli jak zawsze muzycy z pilskiego zespołu Qulturka. Swojemu zaangażowaniu społecznemu od lat dają też wyraz w swoich utworach, wpisując w nie pozytywny przekaz: „Zbudujmy kulturę rozumnego rozwoju, zbudujmy kulturę trwałego pokoju!” (piosenka „Siła”).  

Partnerami tegorocznej edycji Antyrasistowskich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą oraz „Gazeta Lubuska”

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Poparcie dla działań „NIGDY WIĘCEJ” wyrazili osobiście m.in. Barack Obama i ostatnio księżna Cambridge Kate Middleton.

 

Dodatkowe informacje:

tel. 601 360 835

www.nigdywiecej.org

www.facebook.com/Respect.Diversity

www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ

 

 

Qulturka Biały, żółty, czerwony, czarny – kampania „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”: