PATRONAT „NIGDY WIĘCEJ”: WAITMAN WADE BEORN „POLOWANIE NA ŻYDÓW. ZBRODNIE WEHRMACHTU”

Wydawnictwo RM

22 lutego 2019

Nakładem Wydawnictwa RM i pod patronatem redakcji magazynu „NIGDY WIĘCEJ” ukazuje się bardzo ciekawa pozycja autorstwa Waitmana Wade Beorna. „Polowanie na Żydów. Zbrodnie Wermachtu” (wyd. drugie) to książka, która obala mit, że Wehrmacht nie odegrał żadnej znaczącej roli w Holokauście.

Informacja od wydawnictwa:

„Dzień 10 października 1941 roku okazał się ostatnim w życiu żydowskiej społeczności w białoruskiej wsi Krucza – wszyscy zostali rozstrzelani. Choć specjalne oddziały SS zwane Einsatzgruppen rutynowo przeprowadzały masowe egzekucje na froncie wschodnim, ta zbrodnia nie była ich dziełem. Popełniła ją z własnej inicjatywy regularna jednostka niemieckiej armii. Ta książka obala mit, że Wehrmacht nie odegrał żadnej znaczącej roli w Holokauście. Wydobywa z mroku mrożące krew w żyłach obrazy codziennego udziału zwykłych niemieckich żołnierzy w «ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej». Opowiada, jak niemieccy żołnierze zaganiali Żydów, pilnowali ich, prowadzili do miejsc kaźni, a w niektórych przypadkach pociągali za spust. Gwałcili Żydówki. Przywłaszczali sobie żydowskie mienie i czasami wysyłali je do swoich rodzin. Książka oddaje sprawiedliwość również tym nielicznym z nich, którzy odmówili uczestnictwa w zbrodni na narodzie żydowskim”.

Autorem publikacji jest dr Waitman Wade Beorn, który prowadzi badania nad Holokaustem na terenach dzisiejszej Białorusi i Ukrainy. Wykłada obecnie na Wydziale Historii Uniwersytetu Wirginii (USA).

PATRONAT „NIGDY WIĘCEJ”: WAITMAN WADE BEORN „POLOWANIE NA ŻYDÓW. ZBRODNIE WEHRMACHTU”