NOWA PŁYTA JANUSZA REICHELA POD PATRONATEM „MUZYKI PRZECIWKO RASIZMOWI”

27 października 2017 r.

Wkrótce odbędzie się premiera albumu – zaprzyjaźnionego ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” punkowego barda – Janusza Reichela pt. „Nikt nie chciał słuchać Kaczmarskiego”. Krążek wydany został przez wydawnictwo „Zima” pod szyldem kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”.

Płyta Janusz Reichela „Nikt nie chciał słuchać Kaczmarskiego” to swego rodzaju album koncepcyjny. Słuchacz niemal od razu zostaje zaproszony do zapoznania się z dźwiękowym filmem, a zatem fikcją artystyczną, w której tytułową rolę odgrywa niejaki Kaczmarski. Stąd wprowadzające piosenki stylizowane są na „kaczmarską” nutę i zredukowane niemal wyłącznie do brzmienia gitarowego. Wir wydarzeń kieruje akcję jednak w nieprzewidzianym kierunku. Od tego momentu pieśniarz staje się przedmiotem poniewieranym przez nurt wydarzeń. Nie tylko artysta jest manipulowany, rozpoczyna się także manipulowanie rzeczywistością. Rozszyfrowanie tytułu albumu to escape room, z którego nikt jeszcze nie wyszedł.

Janusz Reichel znany jest z takich piosenek jak „Jasiek Malarz Pokojowy”, „Wykaz”, „Spotkanie” czy „Czorsztyn’91”. Zanim w początkach lat 90-tych sam zaczął prezentować własne piosenki, współtworzył (w latach 1986-1991) punkowy zespół Zima. W latach 1993-94 współpracował z grupą Atman. Jedną z jego piosenek umieścił na swojej płycie „Mam kły, mam pazury” (1996) zespół Dezerter. Trudno jednoznacznie zakwalifikować twórczość Janusza Reichela. Na koncertach zwykle można go usłyszeć samego z gitarą. Na albumach studyjnych minimalistyczne kompozycje wzbogacone są najczęściej oszczędnym akompaniamentem współpracujących muzyków lub elektroniką.

NOWA PŁYTA JANUSZA REICHELA POD PATRONATEM „MUZYKI PRZECIWKO RASIZMOWI”