PAWEŁ BRYKCZYŃSKI „GOTOWI NA PRZEMOC. MORD, ANTYSEMITYZM I DEMOKRACJA W MIĘDZYWOJENNEJ POLSCE”

6 grudnia 2017 r.

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się interesująca pozycja autorstwa Pawła Brykczyńskiego pt. „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce”. Książkę objęła patronatem redakcja magazynu „NIGDY WIĘCEJ”. Polecamy!

Nota wydawnicza:

„W grudniu 1922 roku nowa Rzeczpospolita Polska demokratycznie wybrała swego pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza. Ponieważ zagłosowała na niego między innymi partia żydowska, wroga jej frakcja antysemitów domagała się od niego rezygnacji. Już po kilku godzinach w Warszawie wybuchły krwawe rozruchy, a tydzień później prezydenta zamordowano. Po tych zdarzeniach radykalna prawica umocniła się w swym twierdzeniu, że tylko «etniczni Polacy» powinni rządzić Polską, a lewica po cichu na to przystała.

Opowiadając tę wstrząsającą historię, Paweł Brykczyński bada skomplikowane powiązania antysemityzmu, nacjonalizmu i przemocy w polskiej polityce międzywojnia. Choć książka skupia się na naszym kraju, pomaga też zrozumieć wzrost znaczenia antysemickiej prawicy w ówczesnej Europie i poza nią – a także wpływ przemocy na dyskurs i kulturę polityczną”.

PAWEŁ BRYKCZYŃSKI „GOTOWI NA PRZEMOC. MORD, ANTYSEMITYZM I DEMOKRACJA W MIĘDZYWOJENNEJ POLSCE”