WYSTAWA „HISTORIA SINTI I ROMÓW W NIEMCZECH NA PRZYKŁADZIE JEDNEGO BOKSERA I DWÓCH PIŁKARZY KADRY NARODOWEJ”

15 stycznia – 1 lutego 2018 r.

Verden

Pomiędzy 15 stycznia a 1 lutego w położonej w północnych Niemczech miejscowości Verden odbędzie się wystawa Andrzeja Bojarskiego, którą patronatem objęło Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”. Zapraszamy!

Słowo od organizatora:

„Sport oferuje wiele możliwości edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednocześnie sport jest obszarem, w którym rasizm i uprzedzenia mogą się rozwijać w różnych formach. Począwszy od nienawistnych haseł – aż po przemoc. Jakie pozytywne wzory do naśladowania mamy w sporcie oraz jaką funkcję sport może odgrywać w budowaniu tożsamości oraz pewności siebie?

Czytelnik może na próżno szukać zarówno w Niemieckim Muzeum Sportu i Olimpiady w Kolonii, jak również w literaturze podstawowej poświęconej historii sportu w Niemczech takich nazwisk jak Bamberger, Laubinger czy Schopper. Jedyne znane nazwisko to bokser Johann Trollmann, który wywalczył jako Sinti tytuł niemieckiego mistrza, a później został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Neuengamme. Jest on jedynym przedstawicielem tej mniejszości, który spośród wszystkich nieznanych i zapomnianych Sinti i romskich sportowców ma swoje miejsce w muzeum. Wielu z nich pozostało bezimiennych. Powodem tego jest z pewnością to, że większości niemieckiego społeczeństwa nawet dzisiaj, po 600-letniej wspólnej historii, brakuje zrozumienia dla Sinti i Romów. Stereotypy i uprzedzenia w stosunku do tej najliczniejszej mniejszości w Europie są w Niemczech ciągle jeszcze obecne. O żadnej mniejszości narodowej większość społeczeństwa nie wie tak mało a jednocześnie sądzi, że ją zna.

Trzej bohaterowie tej wystawy to Oswald Marschall (wielokrotny reprezentant Niemiec w boksie) oraz piłkarze Walter Laubinger (jeden z największych talentów Niemiec w latach 80-tych, zawodnik Hamburger SV w latach 1986-1988) oraz Sergio Peter (gracz Blackburn Rovers w latach 2005-2009).

Poprzez tę wystawę mam również nadzieję, nie tylko jako pedagog, lecz bardziej jako sportowiec, na odbudowanie brakującej wiary w siebie młodych Sinti i Romów w Niemczech oraz przybliżenie im ważnej roli, jaką odgrywa sport w identyfikacji tożsamości”.

WYSTAWA „HISTORIA SINTI I ROMÓW W NIEMCZECH NA PRZYKŁADZIE JEDNEGO BOKSERA I DWÓCH PIŁKARZY KADRY NARODOWEJ”

WYSTAWA „HISTORIA SINTI I ROMÓW W NIEMCZECH NA PRZYKŁADZIE JEDNEGO BOKSERA I DWÓCH PIŁKARZY KADRY NARODOWEJ”