HAPPENING „PRZECIĘTE ŻYCIE: POLSKI MARZEC 1968”

Kraków

1 marca 2019

W samym sercu krakowskiego Kazimierza, na placu przed Starą Synagogą przy ulicy Szerokiej, krakowscy aktorzy, a wśród nich mistrz Jan Peszek oraz Katarzyna Krzanowska-Peszek wezmą udział w happeningu zatytułowanym „Przecięte życie: polski Marzec 1968”. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

Ten pokojowy happening, oparty na fragmentach książki Joanny Wiszniewicz, w której zebrała opowieści osób z tzw. pokolenia Marca ‘68, zostanie zaprezentowany po raz drugi.

Informacja od organizatorów:

„Dzisiaj, kiedy stosunki polsko-izraelskie są tak bardzo napięte, kiedy nacjonaliści uzurpują sobie prawo do protestowania pod bramą obozu w Oświęcimiu, konieczne jest dobitne pokazanie, że nie godzimy się na to, by nienawiść i głupota wzięły górę nad człowieczeństwem.

«Syjoniści do Izraela!» – transparenty z takimi hasłami nosili licealiści i przypadkowi obywatele, których polska władza ludowa użyła do ukrócenia protestów studenckich przeciwko reżimowi. To hasło, które stało za wygnaniem z Polski niemal 20 tysięcy obywateli pochodzenia żydowskiego, na zawsze pozostanie haniebnym śladem w naszej historii. Dzisiaj chcemy upamiętnić właśnie tych ludzi, którym podła polityka i wykorzystywanie społecznych animozji odebrały dom i ojczyznę, na zawsze kładąc się cieniem na i tak trudne relacje polsko-żydowskie”.