PATRONAT STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”: „JAK DZIAŁA FASZYZM? MY KONTRA ONI” JASONA STANLEYA

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

29 października 2021

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” objęło patronatem książkę „Jak działa faszyzm? My kontra oni” Jasona Stanleya.

Pisząc o polityce faszyzmu, autor koncentruje się na faszystowskich strategiach wykorzystywanych jako narzędzie zdobywania władzy. Niebezpieczeństwo polityki faszystowskiej płynie z jej dążenia do odczłowieczania części ludności. Wykluczenie pewnych grup ze społeczeństwa tłumi empatię pozostałych obywateli, prowadząc do usprawiedliwienia nieludzkiego traktowania – od ograniczania wolności, przez masowe uwięzienia i wydalenia, po ludobójstwo w skrajnych przypadkach.

Narody wcale nie muszą być faszystowskie, żeby uprawiać faszystowską politykę. Jason Stanley opisuje dziesięć podstawowych zasad faszyzmu w polityce. Refleksje historyczne, filozoficzne i socjologiczne przeplata obrazami rzeczywistości współczesnej Polski, Węgier, Indii czy Stanów Zjednoczonych. Pokazuje, jakim zagrożeniem dla współczesnych społeczeństw jest mitologizowanie własnej przeszłości, powszechne korzystanie z języka propagandy czy wymierzony w uniwersyteckich ekspertów antyintelektualizm. Książka uświadamia nam, jak wszystkie te mechanizmy pogłębiają podziały społeczne i tym samym sprawiają, że jesteśmy, jako społeczeństwa, dużo bardziej podatni na autorytarne pokusy niż może nam się wydawać.

Jason Stanley – profesor filozofii na Yale University. Zajmuje się propagandą we współczesnych społeczeństwach i nowymi formami faszyzmu. Publikuje m.in. w „New York Timesie”, „Washington Post”, „The Boston Review”.

 

PATRONAT STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”: „JAK DZIAŁA FASZYZM? MY KONTRA ONI” JASONA STANLEYA