„Brunatna Księga”

BRUNATNA KSIĘGA Brunatna Księga stanowi dokumentację monitoringu przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę oraz incydentów na tle rasistowskim, ksenofobicznym i aktów dyskryminacji na terenie Polski. Jest prowadzona przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” nieprzerwanie od 1996 roku.

» BRUNATNA KSIĘGA – PLIKI PDF «

Informacje zawarte w Brunatnej Księdze pochodzą od korespondentów Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” oraz od przedstawicieli organizacji mniejszościowych – partnerów Stowarzyszenia, a także z artykułów prasowych, audycji radiowych i telewizyjnych, książek, publikacji internetowych, raportów krajowych i zagranicznych organizacji pozarządowych poruszających tematykę uprzedzeń i dyskryminacji.

Brunatna Księga to najbardziej obszerne i wiarygodne opracowanie danych na temat przemocy ksenofobicznej („hate crime”) w Polsce, z którego często korzystają media i organizacje międzynarodowe. Jest ona publikowana w kolejnych numerach magazynu „NIGDY WIĘCEJ”, na naszej stronie internetowej oraz w formie książkowej. Dotychczas ukazały się:

Marcin Kornak: Brunatna Księga 1987-2009.
Warszawa, Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, 2009
.
Marcin Kornak: Brunatna Księga 2009-2010.
Warszawa, Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, 2011
.
Marcin Kornak: Brunatna Księga 2011-2012.
Warszawa, Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, 2012
.
Marcin Kornak, Anna Tatar (współpraca): Katalog Wypadków - Brunatna Księga 2013-2014
(wybór monitoringu opublikowany w magazynie „NIGDY WIĘCEJ”, nr 21, 2014).
Marcin Kornak, Anna Tatar, Rafał Pankowski (konsultacja): Katalog Wypadków – Brunatna Księga 2014-2016
(wybór monitoringu opublikowany w magazynie „NIGDY WIĘCEJ”, nr 22, 2016).

Efekt monitoringu przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę oraz incydentów na tle rasistowskim, ksenofobicznym i aktów dyskryminacji zawężony do sfery sportu ukazuje się w piśmie antyrasistowskich kibiców „STADION”.

Ze względu na konieczność dokładnej weryfikacji przesyłanych informacji Brunatna Księga na stronie internetowej stanowi kopię materiałów publikowanych najpierw w piśmie „NIGDY WIĘCEJ”. Wszystkie fakty są weryfikowane przez redakcję „NIGDY WIĘCEJ”.

Prosimy o przesyłanie informacji o incydentach rasistowskich, antysemickich, ksenofobicznych, neofaszystowskich itp. oraz przestępstwach popełnionych przez skrajną prawicę – w formie:

  • linków do artykułów w Internecie na temat takich zdarzeń;
  • wycinków prasowych (dokładnie opisanych: zawierających tytuł pisma i datę wydania);
  • relacji naocznych świadków (wraz z kontaktem do osoby zgłaszającej zdarzenie) na adres:

    Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”
    PO Box 6, 03-700 Warszawa 4
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Brunatna Księga nie jest publikacją o charakterze naukowo-prawniczym i nie powinna być w ten sposób rozpatrywana. Niniejsze opracowanie powstało przy zastosowaniu metod dziennikarskich i narzędzi publicystycznych.

BAZA DANYCH