16. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ

12-18 listopada 2018 r.

Warszawa

W tym roku przypada już szesnasta edycja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Projekcje odbywały się będą w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, kinie „Praha” i JCC Warszawa.

W programie znalazło się 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Zobaczymy filmy między innymi z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Królestwa Niderlandów, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Czech, Węgier czy Ukrainy. Tegoroczny festiwal jest dedykowany izraelskiej aktorce i reżyserce Ronit Elkabetz (1964-2016).

Poza tym jak co roku organizatorzy przygotowali stałe sekcje tematyczne: współczesnego kina izraelskiego (m. in. najnowszy film Amosa Gitaia „Tramwaj w Jerozolimie”), kina niemieckiego o tematyce żydowskiej, sekcję kulinarną oraz sekcję „Polscy Sprawiedliwi”. Program wydarzenia jest kształtowany w taki sposób, żeby jak najpełniej portretował on współczesne życie żydowskie różnych diaspor oraz państwa Izrael. Na festiwalu zobaczymy też filmy o tematyce historycznej dotyczące tradycji i historii Żydów, a także dzieła poświęcone Zagładzie. W programie znajdą się liczne nowości, premiery polskie, nagradzane na światowych festiwalach produkcje oraz kino zaangażowane.

Twórcom festiwalu zależy na pokazaniu wielu perspektyw, różnorodności współczesnego życia żydowskiego, a także na podejmowaniu tematów dotyczących historii. Wszystkie wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.

Patronat nad festiwalem objęło Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.