LEPPER PROFESOREM ANTYSEMITÓW

01.02.2007

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” protestuje przeciwko przyjęciu przez wicepremiera Leppera honorowej profesury na antysemickiej uczelni MAUP.

Andrzej Lepper przyjął ten tytuł podczas uroczystości w Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem (MAUP) w Kijowie 1 lutego 2007 r. Już w 2004 roku otrzymał tam tytuł doktora honoris causa.

– „MAUP jest prywatną uczelnią, która zasłynęła jednak nie z osiągnięć naukowych, lecz jako wylęgarnia antysemityzmu i obsesyjnej propagandy antyizraelskiej” – stwierdza redaktor naczelny antyfaszystowskiego magazynu „NIGDY WIĘCEJ” Marcin Kornak.

W uczelnianej gazecie „Personel Plus”, zawierającej w niemal każdym numerze treści antysemickie, zamieszczono oświadczenie rektora popierające wystąpienie prezydenta Iranu Mahmuda Ahmedineżada, który wzywał do zniszczenia Izraela. Wśród uczelnianych publikacji można też znaleźć między innymi „Mein Kampf” i „Protokoły Mędrców Syjonu”. Według ukraińskich organizacji żydowskich z MAUP pochodzi około 70 procent publikacji antysemickich w tym kraju.

Protest przeciw antysemickiemu obliczu Akademii wyraził Izrael, który z tego powodu w listopadzie 2005 roku zagroził nawet poważnym ochłodzeniem stosunków dyplomatycznych z Ukrainą. Przeciwko zbyt skrajnemu obliczu MAUP zbuntowała się jej charkowska filia. W odpowiedzi Gieorgij Szczokin, właściciel uczelni udał się do Charkowa w towarzystwie bojówki nazi-skinów, którzy zastraszyli jej szefa.
Wśród „zasłużonych dla nauki” na MAUP wyróżnia się zwłaszcza sylwetka Amerykanina Davida Duke'a, byłego lidera Ku Klux Klanu. W roku 1988 Duke kandydował na prezydenta USA z ramienia Partii Populistycznej założonej przez Willisa Carto, szefa Institute for Historical Review – głównego ośrodka negacjonizmu Holocaustu na świecie. W 2002 roku Duke skazany został w USA na rok więzienia. W Kijowie otrzymał na MAUP doktorat honoris causa, regularnie gości tam z wykładami, m.in. podczas zorganizowanej przez MAUP konferencji „Syjonizm – największe zagrożenie dla współczesnej cywilizacji”.

– „Sprawę MAUP opisaliśmy szczegółowo na łamach ostatniego numeru „NIGDY WIĘCEJ ” – przypomina Marcin Kornak, redaktor naczelny antyfaszystowskiego czasopisma. – Przy okazji warto zaznaczyć, że częstym gościem ekstremistów w Kijowie, Moskwie i Mińsku jest wysłannik Leppera poseł Mateusz Piskorski, który w styczniu tego roku został oficjalnym rzecznikiem prasowym Samoobrony. Piskorski znany jest z działalności neonazistowskiej, jeszcze niedawno rozprowadzał broszury ze swastykami. W 15 numerze „NIGDY WIĘCEJ” opisaliśmy szeroko jego nazistowskie koneksje. Poniżej próbka materiałów rozprowadzanych przez Piskorskiego:

piskorski


Przeciwko kontaktom polskiego wicepremiera z MAUP protestowała m.in. walcząca z antysemityzmem amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League). Jak informuje Fundacja ZNAK, już w 2006 roku ADL apelowała do Leppera o zerwanie związków z antysemicką uczelnią.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją antyfaszystowską, która od 1996 roku monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje pismo pt. „NIGDY WIĘCEJ”.