R@cism-Delete

RACISM DELETEStowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” od lat dziewięćdziesiątych prowadzi kampanię „R@cism-Delete” i w ciągu tego czasu zmieniły się formy propagowania treści rasistowskich i faszystowskich w internecie.

Internet miał być przede wszystkim narzędziem pozwalającym na komunikowanie się pomiędzy najodleglejszymi miejscami na świecie, miał łączyć ludzi pochodzących z najrozmaitszych krajów czy kultur, mówiących w różnych językach, wyznających różne religie, mających odmienne orientacje, kolor skóry czy poglądy na rzeczywistość. I internet spełnia te funkcje – ale stał się również przestrzenią, w której rozpowszechniła się mowa nienawiści, w której komentarze, materiały audio i video, piosenki i grafiki nawołujące do przemocy motywowanej rasizmem, ksenofobią czy homofobią – są wszechobecne i nie spotykają się z żadną reakcją ze strony moderatorów, administratorów ani instytucji.

Prosimy o przysyłanie informacji na temat tego rodzaju treści publikowanych w internecie (najlepiej w postaci linków oraz zrzutów ekranu). Nasz adres mailowy to: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zachęcamy także użytkowników sieci, aby samodzielnie reagowali na mowę nienawiści i podejmowali interwencję na rzecz usunięcia danego materiału ze strony czy profilu:

- media społecznościowe udostępniają pewne narzędzia, za pomocą których można zgłaszać materiały o treści rasistowskiej czy ksenofobicznej. Jednak ich regulamin i reagowanie na takie zgłoszenia pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Tym niemniej warto spróbować i zwrócić się do administratorów serwisu o usunięcie wskazanych treści,

- o nienawistnych treściach można powiadomić również serwis Dyzurnet.pl,

- pomocne informacje znajdują się również na stronie Biura do Walki z Cyberprzestępczością oraz CSIRT.

Współpracę ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” nawiązało Allegro. Mamy teraz możliwość, by pozbywać się z tego serwisu aukcji z przedmiotami o treści nazistowskiej i rasistowskiej. Zachęcamy do powiadamiania nas o tego rodzaju ofertach (WIĘCEJ INFORMACJI). 

Im więcej internautów włączać się będzie w działania społeczne zmierzające do usuwania z sieci treści rasistowskich i ksenofobicznych, tym większa może być ich skuteczność!

Polecamy poniższe materiały video powstałe we współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, które dotyczą sposobów walki z mową nienawiści w internecie:

- Rafał Pankowski o związku mowy nienawiści w internecie z przemocą fizyczną (VIDEO),

- Anna Tatar – wypowiedź na konferencji „STOP mowie nienawiści” zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich (VIDEO),

- Anna Tatar o Facebooku i mowie nienawiści w internecie (AUDIO),

- Konwencja i Protokół o walce rasizmie w sieci – Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych (VIDEO).

Zachęcamy także do „polubienia” profilu Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” na Facebooku i Twitterze i do udostępniania naszych materiałów. Regularnie zamieszczamy tam artykuły prasowe, programy radiowe i telewizyjne oraz inne materiały poruszające tematykę rasizmu, ksenofobii i różnorodności. Informujemy też o aktualnych działaniach „NIGDY WIĘCEJ”.

W NOWY ROK Z RATYFIKOWANĄ KONWENCJĄ O WALCE Z RASIZMEM
ZOBACZ PODPISY POD PETYCJĄ
FILMY NA TEMAT KONWENCJI O PRZECIWDZIAŁANIU RASIZMOWI W SIECI
RATYFIKUJMY KONWENCJĘ I PROTOKÓŁ O WALCE Z RASIZMEM W CYBERPRZESTRZENI
RAPORT Z NASZEJ DZIAŁALNOŚCI (2006)

JEŻELI CHCESZ UZYSKAĆ DODATKOWE INFORMACJE, NAPISZ DO NAS: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.