MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI DALEJ GRA – NOWA PŁYTA UPAMIĘTNIA MARCINA KORNAKA‘JEDNA RASA - LUDZKA RASA. MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI’ NA WINYLU

11.07.2021 Po raz pierwszy na płycie winylowej ukazuje się historyczny album ‘Jedna Rasa - Ludzka Rasa. Muzyka Przeciwko Rasizmowi, część 2’.

Czytaj więcej »

MARCIN KORNAK – ZAŁOŻYCIEL I PREZES STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”MARCIN KORNAK – ZAŁOŻYCIEL I PREZES STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ”

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski napisał w liście kondolencyjnym skierowanym do przedstawicieli Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”: „Marcin Kornak był odważnym człowiekiem o wielkim sercu, który poświęcił wiele lat budowaniu świata pozbawionego dyskryminacji. Zapoczątkował wiele pięknych inicjatyw na rzecz tolerancji i promocji wielokulturowości, które wzbogaciły nasze społeczeństwo”.

Czytaj więcej »

MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI DALEJ GRA – NOWA PŁYTA UPAMIĘTNIA MARCINA KORNAKAMUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI DALEJ GRA – NOWA PŁYTA UPAMIĘTNIA MARCINA KORNAKA

19.03.2019 Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ wydało PŁYTĘ WINYLOWĄ poświęconą pamięci Marcina Kornaka, założyciela i wieloletniego prezesa tej organizacji, twórcy kampanii społecznej ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’. 20 marca mija piąta rocznica jego śmierci.

Czytaj więcej »

 „MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI” CIĄGLE GRA. KULTOWA PŁYTA 20 LAT PÓŹNIEJ„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI” CIĄGLE GRA. KULTOWA PŁYTA 20 LAT PÓŹNIEJ

12.12.2017 W grudniu 2017 roku mija 20. rocznica wydania kultowej płyty „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” . Z tej okazji po raz pierwszy zostaje ona w całości opublikowana na portalu YouTube. Przed laty kompilacja ta zainaugurowała kampanię społeczną Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, której pomysłodawcą był Marcin Kornak (ur. 1968 - zm. 2014), poeta i działacz społeczny. Zachęcał wówczas twórców do włączenia się w ruch sprzeciwu wobec rasistowskiej przemocy: „Liczymy na silny oddźwięk w środowisku ludzi związanych z muzyką, które już nieraz dawało dowód swej wielkiej wrażliwości społecznej. Jedna rasa – ludzka rasa!”.

Czytaj więcej »

„NA FASZYZM NIGDY ZGODY NIE BĘDZIE”. PAMIĘCI MARCINA KORNAKA„NA FASZYZM NIGDY ZGODY NIE BĘDZIE”. PAMIĘCI MARCINA KORNAKA

21.09.2016 Napaści na cudzoziemców, rasistowskie wyzwiska i groźby, a także przemarsze faszyzujących bojówek stały się w Polsce częstymi zdarzeniami. Przed zagrożeniem ze strony skrajnego nacjonalizmu i bezkarnością sprawców już od połowy lat dziewięćdziesiątych przestrzegał Marcin Kornak (ur. 1968 - zm. 2014), twórca Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’. Jego postać upamiętnia specjalny numer założonego przez niego magazynu ‘NIGDY WIĘCEJ’. Na łamach ponad 200 stron pisma znajdują się artykuły, rozprawy i wypowiedzi wybitnych humanistów i działaczy społecznych, m.in. Michała Głowińskiego, Adama Michnika, Roberta Biedronia, Szymona Rudnickiego, Barbary Nowackiej, Anny Grodzkiej, Sylwii Chutnik, Dawida Warszawskiego i Adama Szostkiewicza.

Czytaj więcej »

BIERNOŚĆ ZRODZIŁA BUTĘ - OSTRZEGAŁ MARCIN KORNAK

09.05.2014 Wydawane od 1994 roku pismo ‘NIGDY WIĘCEJ’ to dziś najważniejszy magazyn antyrasistowski w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego założycielem i redaktorem naczelnym był Marcin Kornak, zmarły nagle 20 marca 2014 roku w wieku 46 lat. Przed śmiercią zdążył przygotować niezwykłe, kolejne wydanie jedynego w Polsce pisma poświęconego w całości problemom rasizmu, antysemityzmu, neofaszyzmu i nietolerancji.

Czytaj więcej »

Marcin KornakMARCIN KORNAK (UR. 12.07.1968 – ZM. 20.03.2014) 

Marcin Kornak – działacz społeczny, założyciel i prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, a także redaktor naczelny magazynu „NIGDY WIĘCEJ”. Poeta i autor tekstów utworów grup rockowych ze sceny niezależnej. Po wypadku w 15. roku życia był osobą niepełnosprawną ruchowo. W 2012 roku uhonorowany został tytułem „Człowieka bez Barier”. Odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zawsze będziemy o Nim pamiętali. Przyjaciele i współpracownicy

Czytaj więcej »

RASIZM I PRZEMOC - ROSNĄCE ZAGROŻENIE!

Brunatna Księga 2011-201221.02.2013 Ponad 600 incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym, aktów dyskryminacji oraz przestępstw popełnionych przez skrajną prawicę opisuje „Brunatna Księga 2011-2012” opublikowana przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.  W sierpniu 2011 roku w Łodzi zostali pobici studenci z Kamerunu. Jednego z nich uderzono potłuczoną butelką w oko. W październiku 2011 roku w Lublinie sprofanowano cmentarz żydowski. Na pamiątkowym obelisku zostały umieszczone symbole swastyk oraz napisy „Je...ć naród wybrany” i „Do gazu”. W maju 2012 roku w Siemianowicach Śląskich grupa nazi-skinów zaatakowała Romkę z dziećmi. Wyzywali ją też: ‘Czarna k…wa’ i „Bambus”. W październiku 2012 roku we Wrocławiu uczestnicy manifestacji zorganizowanej przez Narodowe Odrodzenie Polski i pseudokibice Śląska Wrocław obrzucili kamieniami Marsz Równości. Skandowali: „Znajdzie się kij na pedalski ryj” i „Wolna Polska bez pedałów”. To jedynie kilka przykładów zdarzeń opisanych w „Brunatnej Księdze”.

Czytaj więcej »

PREZES „NIGDY WIĘCEJ” WYRÓŻNIONY W KONKURSIE „SPOŁECZNIK ROKU”

26.10.2012 Ks. Jacek Stryczek, Prezes Stowarzyszenia „Wiosna”, został laureatem konkursu o tytuł „Społecznika Roku 2011” Tygodnika Newsweek Polska, w którym nagradzana jest aktywność społeczna pojedynczych osób i stojących za nimi organizacji. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest Partnerem Głównym, a Akademia Rozwoju Filantropii Partnerem Merytorycznym konkursu. Społecznik Roku 2011 odebrał statuetkę podczas gali programu „Działaj Lokalnie”, która odbyła się 23 października w Galerii Freta w Warszawie.

Czytaj więcej »

MARCIN KORNAK CZŁOWIEKIEM BEZ BARIER 2012!

23.10.2012 Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa, dziesiąta gala konkursu „Człowiek bez barier”. Spośród piątki finalistów Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej przyznała ten zaszczytny tytuł Marcinowi Kornakowi, założycielowi i prezesowi Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Czytaj więcej »