DZIAŁANIA PRZECIWKO UPRZEDZENIOM I KSENOFOBII PROWADZONE W INSTYTUCJACH PENITENCJARNYCH 

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” prowadzi działania na rzecz promowania różnorodności i budowania szacunku dla odmienności – także we współpracy z pracownikami zakładów karnych i osobami pozbawionymi wolności.

Oto wybrane przykłady naszych dotychczasowych działań:

Przedstawiciele Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” przeprowadzili serię antyrasistowskich szkoleń dla pracowników zakładów penitencjarnych oraz wolontariuszy pracujących z więźniami w ramach specjalnych warsztatów zorganizowanych w 2016 r. w Polsce, Grecji i na Węgrzech. Szkolenia te stanowiły część innowacyjnego projektu edukacyjnego E.U.R.O.P.E. (European Union Rapprochement for Offenders and Pupils Education), realizowanego pod auspicjami Komisji Europejskiej w celu krzewienia wartości europejskich i obywatelskich wśród więźniów i młodzieży ze środowisk zagrożonych przestępczością i marginalizacją.

I Ogólnopolski Konkurs dla Osób Pozbawionych Wolności „Od Środka”Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” objęło honorowym patronatem I Ogólnopolski Konkurs dla Osób Pozbawionych Wolności „Od Środka” zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Pro Civium”. Temat konkursu to: „Co powiedziałbyś dziś człowiekowi, którego kiedyś skrzywdziłeś?”. Nadesłane prace oceniali także przedstawiciele Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, którzy znaleźli się w składzie jury. 

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Pro Civium” we współpracy ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” przygotowało broszurę dla osób skazanych. Zawiera ona informacje na temat programu pomocy w przygotowaniu osób pozbawionych wolności do życia po opuszczeniu zakładu lub aresztu. Motywem przewodnim broszury są słowa: „Każdy człowiek zasługuje na prawo do drugiej szansy. Czym większe zło, które uczynił, tym dłuższa droga do wybaczenia”.

Słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Czarnem we współpracy ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” przygotowali w 2019 roku trzy wystawy plakatów i grafik o tematyce antyrasistowskiej. Pomysłodawcą pierwszej akcji był osadzony p. Michał, który napisał do nas: „Nie zgadzamy się na mieszanie pojęć nacjonalizmu i patriotyzmu w jakiejkolwiek formie! Jest to pierwszy tego typu projekt w zakładzie karnym i spotkał się z żywym odzewem”. Druga wystawa dotyczyła przełamywania uprzedzeń w sporcie, a trzecia została zaprezentowana z okazji rocznicy Nocy Kryształowej (pogromu antyżydowskiego w hitlerowskich Niemczech).

Ponadto od 2021 roku Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest partnerem konkursu na esej organizowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Czarnem. Tematyka prac dotyczy praw człowieka. Zachęcamy uczestników do kształtowania ciekawości i otwartości w obliczu inności, rozwijania umiejętności poszanowania różnic i rozwiązywania konfliktów na drodze dialogu i wzajemnego zrozumienia. W 2022 roku problematyka konkursu była związana z wojną w Ukrainie. Przy wyborze najlepszych prac istotne były dla nas podejmowane przez autorów empatyczne próby, by zrozumieć sytuację, w jakiej znaleźli się uchodźcy (fragmenty esejów dostępne tutaj).

Współpracę ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” nawiązał autor bloga „37dni”, osadzony Łukasz Głowacki. To jeden z niewielu blogów w Europie tworzony z miejsca, w którym nie ma dostępu do internetu. Główny cel bloga to przybliżenie jego odbiorcom więziennej rzeczywistości z perspektywy osoby osadzonej. Wpisy autorów krążą wokół tematów filozofii, emocji i relacji międzyludzkich. Publikacje przybliżają także działalność Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Działania edukacyjne dla skazanych prowadzone przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zostały opisane w czasopiśmie postpenitencjarnym „Ways To Go” wydawanym przez Stowarzyszenie „Pro Civium” (PDF).

Zachęcamy do współpracy, możemy między innymi:

- pomóc w przygotowaniu antyrasistowskiej wystawy plakatów, ulotek i naklejek (chętnie wyślemy takie materiały do wyeksponowania np. w gablocie),

- przekazać do biblioteki więziennej archiwalne numery magazynu „NIGDY WIĘCEJ”,

- objąć patronatem konkurencje sportowe (także e-sportowe), które byłyby rozegrane pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”

- przeprowadzić wirtualną prezentację na tematy rasizmu i różnorodności dla personelu i osób pozbawionych wolności.

Jesteśmy również otwarci na inne formy współdziałania. Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .