LISTA DZIAŁAŃ W RAMACH TYGODNIA AKCJI 2009

14.10.2009

Lista działań w ramach Tygodnia Akcji 2009 - Futbol Przeciwko Rasizmowi – „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”

PIŁA – Odbędzie się turniej piłkarski (6 drużyn m. in. „Pilskie Media”, „Zespoły muzyczne”, „Straż Pożarna”) oraz wystawa plakatu o treściach antyrasistowskich. Rozdawanie ulotek Football Against Racism in Europe i Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” w klubach oraz pubach, gdzie transmitowane są mecze Ekstraklasy, Pucharu UEFA czy Ligi Mistrzów. Zaplanowany jest także koncert pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, któremu towarzyszyć będzie stoisko informacyjne. Wydrukowany zostanie baner i plakaty z hasłem i logotypem kampanii „Wykopmy…” i FARE. Wszystkie te działania przeprowadzi Grupa Anty Nazistowska z Piły.

SOSNOWIEC – Po raz trzeci odbędzie się turniej piłkarski pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Planowany jest start 24 Gimnazjów z całego regionu, tj.: z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Zawiercia, Myszkowa, Olkusza, Sławkowa, Bukowna, Nowej Wsi i innych miejscowości. Oprócz samych meczów będą także krótkie prelekcje dla młodzieży na temat tolerancji. Ponadto piłkarze klubu Zagłębie Sosnowiec będą podczas turnieju rozmawiać z młodzieżą o zasadach fair play w sporcie.

LUBLIN – Będzie miał miejsce turniej piłkarski organizowany przez Stowarzyszenie „Piłkarskie Nadzieje – Motor Lublin”. W turnieju weźmie udział czołówka klubów z Lubelszczyzny w kategorii rocznika 2001. Ponadto w czasie turnieju zostanie wykonany baner z logo kampanii.

PIOTROWICE (LUBLIN) – Zostanie rozegrany mecz czwartej ligi, pomiędzy klubami POM Iskra Piotrowice (organizator akcji) i Orion Niedrzwica Duża. Piłkarze i sędziowie tego spotkania wyjdą na boisko z czerwonymi kartkami – przeciwko rasizmowi. Natomiast kibice przygotują flagi i banery o treściach antyrasistowskich. Po meczu przewidziana jest dyskusja na temat przyszłości polskiej piłki i sposobów walki z rasizmem na boiskach ligowych.

WARSZAWA – Kampania Przeciw Homofobii zaplanowała turniej piłkarzyków stołowych w jednym z warszawskich klubów. Podczas turnieju rozdawane będą materiały FARE i Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Do udziału w turnieju zaproszone zostały grupy mniejszościowe. Podczas turnieju będzie można dowiedzieć więcej się na temat działalności organizacji pozarządowych, oraz obejrzeć film dokumentalny na temat antydyskryminacji.

BIELSKO-BIAŁA i ŻYWIEC – Wykonane zostanie graffiti z przesłaniem propagujące sportową rywalizację i zasady fair play. Będzie ono malowane przez grupę 3Fala – organizatora akcji w Żywcu i Bielsku-Białej, oraz zaproszonych artystów z regionu. W symbolicznym odsłonięciu malowidła wezmą udział władze lokalnych klubów, zaproszeni piłkarze oraz przedstawiciele mediów.

OLSZTYN – Będzie miał miejsce turniej FIFA 2009 - Play Station pod hasłem „Czerwona Kartka Rasizmowi – Warmia 2009”. Przy okazji turnieju odbędzie się otwarcie wystawy prezentującej zdjęcia z jego pięciu poprzednich edycji, organizowanych, tak jak i w tym roku przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „MŁYN”. W turnieju udział weźmie 40 zawodników i zawodniczek. W przerwie zorganizowano pokaz freestyle z piłką nożną. Odbędą się także pierwsze mistrzostwa Olsztyna w piłkarzyki stołowe. Przewidywany jest start 30 drużyn dwuosobowych. Jak co roku każdy z zawodnikowi biorących udział w imprezie otrzyma okolicznościowy dyplom, ulotki i plakaty. Podczas rozgrywek wybrana zostanie najlepiej kibicująca grupa fanów. Liczyć będzie się pomysłowość, otwartość i pozytywny doping.

GLIWICE, ZABRZE, KATOWICE – Stowarzyszenie GTW Gliwice zorganizuje VI turniej drużyn amatorskich pod hasłem „Wykopmy rasizm ze stadionów”. Ponadto w centrach największych miast na Śląsku rozdawane będą plakaty, banery i ulotki. Odbędzie się także koncert antyrasistowskich zespołów muzycznych. Podczas meczów: GKS Katowice – Flota Świnoujście, Piast Gliwice – Legia Warszawa oraz Nova Katowice – Hurtap Łapczyca będą rozdawane ulotki i inne materiały edukacyjne.

POZNAŃ – Już IV edycja turnieju przeciwko rasizmowi organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Kulturalny Poznań”. W ramach tegorocznych rozgrywek wystąpią mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące Poznań (Ukraińcy, Białorusini, Palestyńczycy, Anglicy), przedstawiciele społeczności lokalnej oraz mieszkańcy squatu Rozbrat. Podczas turnieju będzie miał także miejsce wykład na temat działań antyrasistowskich prowadzonych przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” oraz sieci FARE.

ALEKSANDRÓW KUJAWSKI – Na terenie całego Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozdysponowane zostaną materiały UEFA (plakaty, broszury, gadżety) i kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Beneficjentami akcji będą kluby sportowe uczestniczące w rozgrywkach młodzieżowych organizowanych przez K-PZPN Podokręg Włocławski, łśród nich jest ASPN Viking Aleksandrów Kujawski – organizator akcji. Odbędzie się także turniej drużyn młodzieżowych pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

POLSKA – Grupa Kibiców Reprezentacji – Przeciwko Rasizmowi, w ramach „FARE Action Week”, wyprodukuje serię stu szalików reprezentacyjnych z hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Zostaną one następnie rozdane podczas meczu reprezentacji. Szaliki będą także rozdawane w pubach i barach, w których będą transmitowane mecze. Chcemy także zainteresować szalikami kibiców futbolu ligowego, dlatego szaliki będą rozdawane na meczach ligowych. Wraz z szalikami rozdane zostaną materiały informacyjne i ulotki Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” oraz FARE.