„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”: DEZERTER NA JAROCIN FESTIWAL

16 lipca 2021

Jarocin

Dezerter wystąpi pod szyldem kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” na legendarnym festiwalu w Jarocinie. Choć celebrowaniu 50. rocznicy festiwalu przeszkodziła w 2020 roku pandemia, tym razem tradycji stanie się zadość!

Festiwal w Jarocinie sięga swoją historią lat 70. XX w., kiedy to funkcjonował jeszcze w zasięgu regionalnym pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych. Przez lata przeobrażał się pod kątem nazwy i programu, stając się jedną z najważniejszych i kultowych imprez muzycznych w Polsce. Gdy świat przedzielony był żelazną kurtyną, nad Wisłą odbywała się co roku jedna z najbardziej wolnościowych imprez muzycznych w Europie. Dla młodych ludzi było to miejsce buntu i obyczajowego luzu.

Dezerter obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. To zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). Zespół koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania) oraz w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Z kolei 18 lipca Dezerter zagra na festiwalu muzyki rockowej w Namysłowie Czochraj Bobra Fest. Impreza odbędzie się pod patronatem „Muzyki Przeciwko Rasizmowi”. Polecamy!

 

„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”: DEZERTER NA JAROCIN FESTIWAL