„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”: MARSZAŁEK I JANUSZ REICHEL W ŁODZI

12 grudnia 2019

Łódź

Marszałek i Janusz Reichel zagrali wspólny koncert pod patronatem „Muzyki Przeciwko Rasizmowi” w klubie Konkret.

Marszałek to jedyny w Polsce jednoosobowy zespół eksplorujący okolice punk rocka. Zadebiutował płytą „Marszałek Pizdudski One Man Band” (2014), na której zaprezentował się jako jedyny pełnoprawny wykonawca powołanego przez siebie do życia gatunku „blus-kantry-pank”. Muzycznie Marszałek najczęściej sięgał po surowe zagrywki bluesowe, akompaniując sobie nogami na zestawie perkusyjnym, w lirykach zaś dość odważnie i wulgarnie rozprawiał się z bolesnymi prawdami o miłości, nienawiści, ciemnych stronach miasta, życia i śmierci. Rozwinięciem tej formuły była płyta „Marszałek i Konie” (2016), nagrana z zespołem Konie. Jesienią 2016 premierę miała druga solowa płyta Marszałka zatytułowana „Split”, na której prócz bluesów pojawia się brudny, minimalny electro punk, oparty o surowe brzmienie basu i automatu perkusyjnego. Obecnie Marszałek porzucił wraz z gitarą sześciostrunową swój bluesowy punkt wyjścia i uprawia „h8 poetry punk” – zredukowany do bębnów i zapętlonych riffów basowych podkład, na tle którego melodeklamuje swoją wyklętą i niezłomną poezję. W kwietniu 2018 ukazała się, popełniona do spółki z duetem SIKSA, płyta „Patriotyzm jutra”. 21 września 2019 ukazała się najnowsza płyta pt. „III”. Marszałek to solowy projekt Piotra Markowskiego – eksbasisty, wokalisty i tekściarza ska-swingowego zespołu Vespa, bigbitowej grupy Pomorzanie i aktywnego członka grupy performerskiej Wielkie Pomorze.

Janusz Reichel – poeta, muzyk, bard. Od lat wspiera kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Utwory Janusza Reichela bardzo trudno jest określić jednym wspólnym mianem. Są to zwykle akustycznie wykonane kompozycje, z bardzo oszczędnym akompaniamentem. Na koncertach można czasem usłyszeć Janusza także z gitarą elektryczną.
W 2017 roku Pasażer opublikował na płycie winylowej reedycję pierwszej kasety Janusza Reichela nagranej z grupą Atman, a ZIMA Records wydała CD z jego płytą zatytułowaną: „Nikt nie chciał słuchać Kaczmarskiego”. Rok później ukazał się kolejny album „Pa!chwork”.

„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”: MARSZAŁEK I JANUSZ REICHEL W ŁODZI