TRASA KONCERTOWA ZESPOŁU VESPA

grudzień 2011 - styczeń 2012

Łódź, Wrocław, Katowice, Poznań

http://vespaband.pl

Redakcja „NIGDY WIĘCEJ” objęła patronat medialny nad styczniowo-grudniowymi koncertami znanego i zasłużonego szczecińskiego zespołu VESPA. Polecamy!

 

Szczegóły:

17. grudnia - Łódź - Klub „Stereokrogs”

20. stycznia - Wrocław – Klub „Kultowa”

21. stycznia - Katowice – Klub „Kultowa”

22. stycznia - Poznań – Klub „Scena pod Minogą”

 

Vespa to jeden z pierwszych zespołów, które podjęły się straceńczej misji przeszczepiania na nadwiślański grunt rytmów ska. Vespa to po włosku osa, ale także nazwa kultowego wśród brytyjskiej subkultury modsów skutera. Zespół debiutował w 1995 roku, w 1997 nakładem nieistniejącej już wytwórni QQRYQ ukazała się kaseta „Vespa”. Jeden z pierwszych polskich materiałów utrzymanych w stylistyce ska spotkał się z doskonałym przyjęciem amatorów gatunku. Na kasecie znalazły się bezpretensjonalne i żywiołowe piosenki wykonane przez przepisowy skład ska z sekcją dętą na czele. W 2003 Jimmy Jazz Records wydało drugą płytę zespołu – „Bujaj się”. Vespa pokazała, że nie stoi w miejscu: pojawiły się wyraźne odwołania do klasyki gatunku i jazzujące aranżacje sekcji dętej. Po raz pierwszy „Osa” sięgnęła do swingu, który zgrabnie połączyła z pulsacją ska. Efektem tego mariażu była piosenka „To miasto”, do dziś jedna z popularniejszych w repertuarze Vespy. W listopadzie 2007 r., już jako Showbiz Monstaz Records, Vespa hucznie świętowała premierę albumu „Potwór”, który zapowiedziany był singlem „Gorącego lata w mieście”. Trzeci materiał zespołu to kolejny krok w stronę swego stylu - połączenia jamajskiej pulsacji ska i rocksteady z amerykańskim „swing revivalem”. Na „Potworze” pojawiły się wyraźne odwołania do klasyki ska: „Nie kłam” (czyli „Please, stop your lying” Errola Dunkley'a) i „Rub up, push up” (Justin Hinds), nie zabrakło utworów instrumentalnych i utworów autorskich - z dowcipem mówiących o relacjach damsko-męskich, życiu w miejskiej dżungli, filmowych historii o kobietach-morderczyniach, wilkołakach czy gigantycznych osach. Okładkę albumu narysował Bartosz Minkiewicz, współtwórca popularnej serii komiksowej „Wilq Superbohater”. Na początku 2008 Vespa występem w studio koncertowym S1 Polskiego Radia Szczecin rozpoczęła „Potwór Tour 2008-3000” – trasę koncertową, która odwiedziła 30 miast w Polsce i Niemczech. Wtedy też premierę miał drugi singiel z „Potwora” – „I was a teenage werewolf”, do którego powstał teledysk-hołd dla niskobudżetowych horrorów. W listopadzie 2008 r. Showbiz Monstaz Records wydała debiutancki materiał Vespy po raz pierwszy na CD, z tej też okazji zespół zagrał specjalną trasę „Rimemba de dejs?”.

1. marca 2010 ukazała się czwarta płyta grupy, „Starsi grubsi bogatsi”. Promował ją singiel „To tyle dziś kosztuje”. Na płytce, prócz oryginalnej piosenki, znalazły się remiksy popełnione przez szczecińskich producentów Dja Twistera i Zombiego oraz „Każdy chce to mieć” - osobny utwór firmowany przez rapową ekipę Spółdzielnia/Ogarnijsie.pl w reprezentacji Winiego, Reny i Soboty, do którego bit popełnił znany producent hip-hopowy, Matheo. Pod koniec 2010 r. zespół stanął przed kamerami telewizyjnymi w programie „Dzień dobry TVN”.

 

Skład:

Alicja – sax & sex, wokalizy, ruch sceniczny

Grzegorz Kupicha - gitara, zarost, wokalizy, ruch sceniczny, twarz Bosmana 2004-2015

Piotr Markowski – bas, obciach, wieśniactwo, wokalizy, ruch sceniczny

Kanister – bębny, czapka

Kolumb – klawisze, ruch sceniczny, szczerba

Heniek – trąbka, młodość

Gościem koncertów będzie puzonista, Jarek Ważny, znany z trąbienia w legendarnym zespole Kult. W takiej konstelacji Vespa zagra w Poznaniu po raz pierwszy, choć wszystko wskazuje na to, że Ważny stał się już „regularnie dochodzącym” członkiem zespołu. Brał udział w sesji nagraniowej wydanej w 2010 roku płyty „Starsi grubsi bogatsi”, w miarę możliwości zasilał też szeregi grupy na jej ostatnich koncertach. Ale to nie koniec personalnych zawirowań w obozie „Osy”: od niedawna posadę perkusisty dzierży Szymon „Kanister”, bębniący też w zespołach ODC i Cekinowy Mrok. Nowa konstrukcja Vespy przeszła już pomyślnie koncertowe testy: w czerwcu 2011 roku triumfalnie przejechała przez scenę Dni Morza w Szczecinie, godnie reprezentowała też Polskę podczas niemieckiego This is Ska Festival w Rosslau.

Koncert Pod Minogą to również ostatnia szansa dla fanów Vespy, by posłuchać na żywo zespołu z Alicją na wokalu. W listopadzie 2011 roku, na szczecińskim koncercie Osy, Alicja ogłosiła swój rozwód ze sceną. Po 16 latach w szeregach Vespy podjęła jakże trudną decyzję zakończenia muzycznej kariery. Wywiązuje się jednak ze wszelkich zobowiązań, podjętych jeszcze przed ogłoszeniem swej decyzji i wystąpi na ostatnich koncertach.

Vespa

Vespa