ANTYSEMICKIE NAPISY NA TERENIE OBOZU W AUSCHWITZ!

16.12.2004

Fakt istnienia rasistowskich napisów i rysunków znajdujących się na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau ujawnia nowy numer antyfaszystowskiego pisma „NIGDY WIĘCEJ”.

Blisko sześćdziesiąt budynków w części obozu kobiecego byłego KL Auschwitz-Birkenau w Brzezince pokrytych jest rasistowskimi i antysemickimi napisami. Jednak symbole nienawiści widoczne są niemal w całym muzeum. Rasistowskie napisy bezczeszczą miejsce Shoah i ludobójstwa, najstraszniejszych zbrodni w dziejach ludzkości, których naziści dopuścili się na europejskich Żydach, Polakach, Romach, jeńcach radzieckich i przedstawicielach innych mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych.

- Nikt tych napisów w Muzeum KL Auschwitz-Birkenau nie usuwa. Nikogo nie rażą, a niektóre tkwią na swoich miejscach od kilkudziesięciu lat! – mówi Marcin Kornak, redaktor naczelny „NIGDY WIĘCEJ” – Nie widza ich dyrekcja Muzeum w Oświęcimiu - opiekun Miejsca Pamięci obozu Auschwitz, władze lokalne ani państwowe. Widzą je jednak setki tysięcy odwiedzających obóz ludzi. I wywożą ten obraz ze sobą w świat.

- Bywały w historii wypadki, gdy obojętność wobec zła przeradzała się w zbrodnie. I nikt nie może zagwarantować, ze teraźniejszą obojętność nie zrodzi w przyszłości kolejnej tragedii – mówi Jacek Purski, członek redakcji „NIGDY WIĘCEJ”. – Nie ma w Polsce miasta wolnego od rasistowskich napisów i rysunków. Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” walczy z obojętnością społeczeństwa i państwa polskiego wobec tego zjawiska od lat.

Oprócz zdjęć rasistowskich napisów w KL Auschwitz nowy numer „NIGDY WIĘCEJ” publikuje też „Brunatną Księgę”, która dokumentuje incydenty na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstwa popełnione przez neofaszystów w Polsce. Pismo „NIGDY WIĘCEJ” dostępne jest już w sieci salonów prasowych EMPiK.