NAZIZM W SIECI

8.1.2005 

Polskie władze nie reagują na skrajnie rasistowskie, antysemickie i neonazistowskie oraz negujące Holokaust strony internetowe. Z okazji 9 listopada - Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem - Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” apeluje do internautów o współprace w eliminowaniu rasistowskich stron z polskiego Internetu. 

Marcin Libicki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, doprowadził w tym tygodniu do rozpoczęcia śledztwa przez prokuraturę poznańską w sprawie rzekomych nieścisłości historycznych na stronie internetowej Muzeum Tolerancji Centrum Simona Wiesenthala w Los Angeles. Tymczasem nasze władze nie reagują na skrajnie rasistowskie, antysemickie i neonazistowskie oraz negujące Holokaust strony internetowe zamieszczane w Polsce - stwierdzają przedstawiciele antyfaszystowskiego Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

„W ramach naszej akcji „R@acism Delete” udało nam się w ostatnich miesiącach doprowadzić do likwidacji ponad stu rasistowskich stron internetowych w języku polskim” - stwierdza Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. - „Niestety, w wielu przypadkach nie reagują, ani właściciele firm świadczących usługi internetowe, ani instytucje do tego zobowiązane”.

Kilka miesięcy temu rząd polski interweniował w sprawie obrażającej ofiary Auschwitz strony internetowej Housewitz umieszczonej na serwerze holenderskim. Strona została prędko zamknięta w Holandii i w Niemczech, ale do dziś znajduje się na serwerze polskim, w serwisie internetowym związanym z Unia Polityki Realnej. Sprawa ta została poruszona podczas warszawskiej konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Warszawie we wrześniu br., ale do tej pory polskie instytucje nie zareagowały.

W tym roku we współpracy z International Network against Cyber Hate oraz warszawskim biurem OBWE Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” przeprowadziło szkolenie dla wschodnioeuropejskich organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem rasizmowi w Internecie. Podobne szkolenie planowane jest na następny rok.

- „Internet to wyjątkowo niebezpieczne forum propagowania rasizmu, bo trafia do wielu naiwnych młodych ludzi podatnych na propagandę ksenofobii. Narodowe Odrodzenie Polski i Młodzież Wszechpolska to przykłady skrajnie nacjonalistycznych organizacji działających wśród młodzieży” - stwierdza dr Rafał Pankowski, członek zarządu europejskiej sieci antyrasistowskiej UNITED for Intercultural Action z siedziba w Amsterdamie.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” współorganizuje również obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada we Wrocławiu oraz akcje „Kraków dla Tolerancji” w dniach 17 – 29 listopada w Krakowie.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” od 1996 roku monitoruje przejawy rasizmu w Polsce. Wydaje tez jedyne w kraju pismo antyfaszystowskie pt. „NIGDY WIĘCEJ”.