RASIZM W „RUCHU”

14.03.2005

Państwo polskie zarabia na rozpowszechnianiu rasizmu.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Akcji Przeciwko Rasizmowi (14-21 marca) na zaproszenie Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” przyjechał do Polski Sarabjit Singh, przedstawiciel międzynarodowego ośrodka monitorowania rasizmu i neofaszyzmu „Searchlight” z siedzibą w Londynie. Sarabjit Singh spotkał się z polskimi antyfaszystami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Szczególne ubolewanie wyrazili w związku z faktem masowego rozpowszechniania przez ogólnopolską siec dystrybucji „Ruch” S.A., jednoosobowa spółkę Skarbu Państwa, wydawnictw o charakterze antysemickim i rasistowskim.

W poniedziałek 14 marca Sarabjit Singh wystosował oświadczenie do władz „Ruchu” zwracając uwagę na niedopuszczalność rozpowszechniania materiałów o treściach rasistowskich i neofaszystowskich, takich jak sprzedawane przez „Ruch” pisma „Tylko Polska” i „Szczerbiec”.
- Polska jest krajem, który wiele ucierpiał z rak faszystów. Wielka szkoda, ze wbrew przepisom prawa międzynarodowego rzad polski dopuszcza do propagowania faszyzmu i rasizmu za pośrednictwem firmy „Ruch” - stwierdza przedstawiciel „Searchlight”.

Oświadczenie Sarabjita Singha jest jednocześnie początkiem kampanii społecznej Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, której celem jest zaprzestanie przez Ruch S.A. dystrybucji wydawnictw propagujących rasizm i antysemityzm. Elementem kampanii jest miedzy innymi zbiórka podpisowi pod petycją protestacyjną do Prezesa Zarządu „Ruch” S.A. z apelem o zakończenie tego procederu.

Na szeroka dostępność materiałów rasistowskich w publicznym obiegu zwracała już Polsce uwagę Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) przy Radzie Europy oraz Komitet na rzecz Eliminacji Dyskryminacji Rasowej (CERD) przy ONZ.

Coroczny Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi koordynowany jest przez UNITED for Intercultural Action, europejska siec 560 organizacji antyrasistowskich, której częścią jest Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”. 21 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień przeciwko Rasizmowi z woli Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Stowarzyszenie „NIGDY W WIĘCEJ” od 1996 roku monitoruje incydenty rasistowskie i ksenofobiczne oraz wydaje jedyne w Polsce pismo antyrasistowskie pod tytułem „NIGDY WIĘCEJ”.