WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW

27.08.2005

Rasistowskie wypadki, do których doszło 26 lipca na stadionie klubu Kolporter Korona Kielce oraz reakcja na nie ze strony Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, po której doszło w mediach i na forum publicznym do ogólnokrajowej debaty na temat walki z rasizmem i szowinizmem narodowym narastającym wokół sportu, były powodem zrealizowania przez telewizję TVN reportażu poświęconego problemowi rasizmu na polskich stadionach.

Przypomnijmy fakty. 25 czerwca doszło do szokującego incydentu w czasie spotkania prezesa pierwszoligowego klubu piłkarskiego Kolporter Korona Kielce, Wiesława Tkaczuka, z przedstawicielami miejscowych „kibiców”. W jego trakcie ludzie mieniący się fanami futbolu i sympatykami Korony postawili działaczom klubu veto przeciwko transferowi z Górnika Zabrze ciemnoskórego piłkarza z Brazylii, Hernaniego. Jeden z rasistów w wypowiedzi dla mediów stwierdził: „Postawiliśmy sprawę jasno: albo my, albo on. Korona to biały klub i zawsze taki był. Na każdym meczu mamy flagę »Biała Duma, Biały Honor«. To nasz najstarszy transparent. Nie wierzę, że w 40-milionowym kraju nie znajdzie się jeden dobry biały obrońca. A jak nie, to trzeba poszukać w Rosji, na Bałkanach, gdziekolwiek”. Menedżer Korony Piotr Burlikowski odmówił odpowiedzi na pytanie, czy to możliwe, by nazi-kibice uniemożliwili klubowi przeprowadzenie transferu.

26 lipca w trakcie meczu pierwszej kolejki ekstraklasy piłki nożnej Korona Kielce kontra Cracovia Kraków doszło do rasistowskiego incydentu wymierzonego w sprowadzonego jednak do drużyny gospodarzy, Hernaniego. Przy każdym jego dojściu do piłki obecni na stadionie nazi-kibice wydawali odgłosy naśladujące małpy oraz wznosili rasistowskie okrzyki. Szokującą, oprócz samego wydarzenia, okolicznością, jest fakt, że Hernani był obiektem rasistowskich wyzwisk ze strony części „kibiców” swojej własnej drużyny. Tym razem jednak ostro i zdecydowanie zareagowały same władze klubu, które natychmiast odcięły się o rasistowskich pseudokibiców, przekazały policji ich zdjęcia ze stadionowego monitoringu oraz ogłosiły, że nie będą oni wpuszczani na stadion Korony. Podobne stanowisko zajęła zdecydowana większość fanów kieleckiej drużyny, która stanęła w obronie brazylijskiego futbolisty. Kielecki incydent wywołał ożywioną dyskusję w mediach i na forum publicznym, bardzo aktywną stroną dyskusji było Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, postulujące zdecydowane działania wobec neofaszystów wykorzystujących do swojej propagandy widowiska sportowe.

30 lipca przed meczem drugiej kolejki ekstraklasy Kolporter Korona Kielce – Odra Wodzisław Śląski na kasach stadionowych zawisły zdjęcia sześciu rozpoznanych nazi-kibiców, którzy wznosili rasistowskie okrzyki pod adresem Hernaniego. Dostali oni dożywotni zakaz wejścia na stadion korony, a ochroniarze klubu nie wpuścili ich na mecz. Natomiast kieleccy piłkarze wyszli na boisko w koszulkach z hasłem kampanii Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”: „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, a kieleccy kibice nagradzali rzęsistymi oklaskami każde zagranie Hernaniego.

Reportaż TVN powstał nieomal w całości w oparciu o materiały na temat około sportowego rasizmu przekazane realizatorom przez Stowarzyszenie „NW”. Wziął w nim udział w roli eksperta Jacek Purski koordynujący kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, a także między innymi pochodzący z Kamerunu Simon Mol, działacz społeczny na rzecz uchodźców, a do niedawna aktywny piłkarz ligowy. Autorzy reportażu przedstawili aktualny stan rasizmu na polskich stadionach piłkarskich i zaprezentowali sportowe inicjatywy antyrasistowskie – kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, działającą w ramach sieci Football Against Racism in Europe.

Reportaż wyemitowany został w ramach cyklu „Uwaga” jednego z najpopularniejszych w Polsce programów publicystycznych, który codziennie kilka milionów telewidzów.