BRUNATNA KSIĘGA HAŃBY

22.03.2009

BRUNATNA KSIĘGA HAŃBYW marcu w Bielsku-Białej pobity został ciemnoskóry student z Francji. Kilka dni później w galerii handlowej w Białymstoku trzech mężczyzn napadło ciemnoskórą studentkę ze Szwecji. W obu przypadkach ataki miały podłoże rasistowskie.

Ponad dwa i pół tysiąca takich i podobnych zdarzeń, w tym ponad pięćdziesiąt zabójstw, z lat 1987 - 2008 zawiera „Brunatna Księga”. Publikacja stanowi efekt kilkunastoletniego monitoringu incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstw popełnionych przez neofaszystów, prowadzonego przez redakcję antyfaszystowskiego magazynu „NIGDY WIĘCEJ”. Opisy zdarzeń pochodzą przede wszystkim od korespondentów skupionych w sieci Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Ponadto przy powstawaniu „Brunatnej Księgi” wykorzystane zostały informacje otrzymane od organizacji mniejszościowych - partnerów Stowarzyszenia, a także zawarte w artykułach prasowych, audycjach radiowych i telewizyjnych, książkach poruszających tematykę dyskryminacji i uprzedzeń, na portalach internetowych, w raportach krajowych i zagranicznych organizacji pozarządowych.

Książka ukazała się w ramach przeprowadzonego przez „NIGDY WIĘCEJ” we współpracy z Collegium Civitas i Fundacją Stefana Batorego projektu „Przeciwdziałanie Nietolerancji”, którego koordynatorami byli prof. dr hab. Stanisław Mocek i dr Rafał Pankowski.

- „Opisy zdarzeń zajmują prawie 500 stron. Obraz, który wyłania się z lektury nie jest wesoły, ale ”Brunatna Księga' nie ma poprawiać humoru. Jej celem jest napiętnowanie hańbiącej Polskę bezkarności neofaszystów oraz przełamanie społecznej obojętności wobec tego problemu' - stwierdził Marcin Kornak, autor „Brunatnej Księgi”.

Urodzony w 1968 roku Marcin Kornak od 15 roku życia, po wypadku, porusza się na wózku inwalidzkim. Zyskał ogólnopolskie uznanie jako poeta i autor tekstów piosenek zespołów rockowych ze sceny niezależnej oraz promotor kultury alternatywnej. Kornak jest założycielem Grupy Anty-Nazistowskiej (GAN) powstałej w 1992 roku w Bydgoszczy. Od 1996 roku jest prezesem Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i redaktorem naczelnym antyfaszystowskiego magazynu pod tym samym tytułem. Jest inicjatorem i głównym koordynatorem kampanii „Muzyka przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. W 2003 roku został laureatem Konkursu „Barwy Wolontariatu” organizowanego przez Centrum Wolontariatu w Warszawie, a w 2005 roku otrzymał za „działalność na rzecz tolerancji i przezwyciężania dyskryminacji i ksenofobii” nagrodę Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego - Polkul.

Premiera „Brunatnej Księgi” nieprzypadkowo zbiegła się z Tygodniem Akcji przeciwko Rasizmowi. Od 14 do 22 marca w całej Europie trwają działania koordynowane przez UNITED for Intercultural Action, europejską sieć ponad 560 organizacji pozarządowych z 46 krajów, której częścią jest Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

Autorem projektu okładki jest Witold Popiel.

Dodatkowe informacje:
601 360 835